Aralarında Türkiye’nin en güçlü bankalarının yer aldığı 9 özel banka tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu kurdukları özel bir sistem sayesinde artık çok daha kolay bir şekilde kredi onayı verilmesini mümkün kılmaktadır. Kurulan KKB kredi notu sistemi sayesinde artık bankalar kredi notu ortalamalarına bakarak kredi başvuru değerlendirmesinde bulunmakta, kredi notu yüksek olanlara kolay kredi verilirken düşük kredi notu ortalaması olan kişiler için ise ne yazık ki kredi red kararları verilmektedir.

Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını yüksek tutmaları çok önemlidir. Peki, düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin öncelikle kredi notunu yükseltmeleri gerekmektedir. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notunu yükseltmek için ilk yapmanız gereken varsa kredi kartı borcu ve kredi borcu gibi bakiyeleri kapatmaktır.

Kredi riski düştüğü anda otomatik olarak kredi notu yükselir. Bunun yanı sıra kredi notunu yükseltme taktikleri arasında yer alan kredi ve kredi kartı borcu taksitlerini düzenli olarak ödemek, bankada vadesiz hesap açmak, hesaptan otomatik ödeme talimatı vermek ve banka hesabı üzerinden sürekli girdi çıktı yapmak kredi notunu yükseltmek için atılabilecek en iyi adımlar arasında yer almaktadır.