Bankalar üzerinden kredi kullanmak ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin yanı sıra artık ticari işlemlerin tümünde de vadeli yapılacak olan alışverişlerde de kredi notu ortalaması temel alınmaktadır. Bu nedenle kredi notu ortalamasının önemi her geçen gün artmakta, yüksek kredi notu ortalaması prestij anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kolay kredi kullanmak ya da yüksek limitli kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları kesinlikle yüksek olmalıdır. Kredi notu 1200 puan ve üzerinde olan kişilerin kredi başvuruları daha olumlu sonuçlanmakla beraber kredi notu 1500 ve üzerinde olan kişiler ise yüksek kredi notu ortalaması sayesinde çok daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Kredi notunun 1100 puan ve altında olması durumunda ise riskli kredi notu ortalaması söz konusu olmakla beraber bu durumda kredi reddi kararı çıkma riski yükselmektedir. Yine riskli ve az riskli kredi notu ortalaması olan kişilere uygulanan kredi faiz oranları yükselmekte, kredi onayı alabilecekleri tutar da düşürülmektedir. Bu nedenle KKB kredi notu en az 1200 puan ve üzerinde olmalıdır.