Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sisteminde uygulanan belirli bir puan aralığı bulunmaktadır. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılarak KKB kredi notu aralıkları içerisinde nerede bulunulduğu sorgulanmalıdır.

Düşük Kredi Notu Ortalaması 

Kredi notunun belirli bir puanın altında olması durumunda kişinin düşük kredi notu ortalamasına sahip olduğu kabul edilmektedir. Kredi notu 1200 puanın altındaysa düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilir. Bu durumda kişinin hem kredi onayı alması zorlaşmakta, hem kredi kullanabileceği tutar düşmekte hem de yararlanacağı kredi faiz oranları yükseliş göstermektedir.

Riskli Kredi Notu Ortalaması (Kredi Notu Kırmızı)

Sıfır kredi notu ortalaması ile kredi notu 799 puan aralığında olan kişilerin yüksek riskli kredi notu ortalaması olduğu kabul edilmektedir. Ne yazık ki bu kişilerin kredi onayı almaları kesinlikle mümkün değildir.

Orta Riskli Kredi Notu 

Turuncu kredi notu ortalaması olarak ta bilinen orta riskli kredi notu ortalaması kredi notu 800 ile kredi notu 1299 puan arasında olan kişilerin yer aldığı aralıktır. Ancak kredi notu 1200 puanın altındaysa kredi onayı alınması zorlaşır. Bu kişilerin genelde ipotekli ihtiyaç kredisi ya da teminatlı kredi paketlerine başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Az Riskli Kredi Notu (Kredi Notu Sarı)

Kredi notu 1300 ve 1499 arasında olan kişilerin az riskli kredi notu olduğu kabul edilmektedir. Bu kişilerin kredi onayı almaları çok daha kolaydır.

İyi Kredi Notu Ortalaması 

Kredi notu 1500 ve 1699 puan arasında olan kişilerin iyi kredi notu ortalaması olduğu seviyesinde olduğu kabul edilir. Bu kişilerin kredi onayı almaları son derece kolayken aynı zamanda kullanabilecekleri kredi tutarı da son derece yüksektir.

En Yüksek Kredi Puanı 

En yüksek kredi notu puanı olarak 1900 puan olarak uygulanmaktadır.Kredi notu 1700 ve üzerinde olan kişilerin kredi notu ortalamalarının çok iyi kredi notu ortalamasına sahip olduğu görülmektedir.