Nasıl ki bir şirketin gelir gider dengesi, yatırımları, girişimleri, gelecek planları ve bunlara benzer daha birçok parçacığı varsa aslında insanların da tüm bu saydıklarımıza benzer konular bulunmaktadır. Tüm bunlar kişisel finans konusunu oluşturur ve her bir kalem zaman zaman oldukça etkili olabilmektedir.

Her ne kadar ilk bakıldığında oldukça basit birkaç işlem olarak görülebilse de konunun birazcık detaylarına inildiğinde aslında sanıldığından çok daha önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğu anlaşılabilir. Gelir, gider, sosyal etkinlikler, alışverişler ve uzun vadeli planlar şeklinde alt başlıklar oluşturduğumuzda da bu konunun önemi hakkında biraz daha ipucu vermiş oluruz.

Kişisel Finans Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu konuda bazı genel yöntemler olduğu gibi günümüz dünyasının da getirdiği nimetlerden olan çeşitli yazılımlar da kullanılabilmektedir. Yani elinize kalem kâğıt alarak başlayabileceğiniz gibi akıllı telefon, tablet ya da klasik bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz uygulamalardan herhangi birini edinerek de ilk adımı atabilirsiniz. Açıkçası hem arşiv oluşturmak, süreci görüntülemek, geçmiş aylara göre gidişatı gözlemleyebilmek, çeşitli grafiklerle durumu daha iyi anlamak ve daha birçok özellikleri sayesinde mobil uygulama ya da bilgisayar programı kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle de mobil uygulamalar, akıllı telefon veya tablet bilgisayarların sürekli yanımızda olması sayesinde yapılan harcamaların ya da gelirlerin anında bütçeye yansımasını kolaylaştırmaktadır.

Kişisel finans konusunda gelir kalemi, harcama kalemi, borç kalemi ve yatırım kalemi bulunmaktadır. Ekonomik olarak bağlantısı olan hemen her şeyi bu kalemlerden herhangi birinin altına koyabilirsiniz.

Kişisel Finans Nedir ve Nasıl Planlamak Gerekir

Kişisel Finans Nedir ve Nasıl Planlamak Gerekir

Gelirler ve Bütçe

Kuşkusuz kişisel finans konusunun en önemli maddelerinden biri gelirler ve bu gelirlere bağlı olarak dönemli bütçelerdir. Öğrenci de olsanız üst düzey bir çalışan da olsanız gelirinizin net bir şekilde belirlenmesi ve ona bağlı bir şekilde bütçe oluşturmak gereklidir. Kişisel finans alanında belki de en kolay bölüm burasıdır. Çünkü ayda yalnızca birkaç kez gelir gireceğiniz gibi giderler bölümünde hemen her gün bir şeyler eklemek durumunda kalırsınız.

Elde ettiğiniz gelirin belli bir kısmını mecburi konulara ayırmanız gerekir. Buna daha çok temel yaşam giderleri de diyebiliriz. Kira, fatura, haftalık gıda harcaması, ulaşım, sosyal etkinlikler, varsa birikim, ihtiyaçlar doğrultusunda alınması gereken diğer hizmetler ve ürünler şeklinde alt başlıklar altında gerçekleşecek giderleri de öngörerek aylık bütçenizi oluşturabilirsiniz.

Giderler

İster inanın ister inanmayın, giderlerinizi kalem altına almak ya da herhangi bir kişisel finans uygulaması üzerinden düzenli olarak not almak zaman içinde söz konusu harcamaların gerçekten yapılıp yapılmaması gerekliliğini sorgulamanızı sağlayacaktır. Çünkü insanlar sürekli ve çeşitli nedenlerle para harcamak zorunda olmalarına rağmen bir süre sonra bu harcamaları sorgulamaktan vazgeçebilecekleri gibi umursamaz bir ruh haline de bürünebilirler.

Dolayısıyla söz konusu giderin gerçek bir ihtiyaç ya da zorunluluk ile birlikte mi gerçekleştiği ya da keyfi bir hamle mi olduğu anlaşılamayabilir. Özellikle de küçük görünen ancak sürekli olarak gerçekleşen giderler için bu durum daha da çarpıcı olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı kişisel finansın en mühim unsurlarından biri hemen her harcamayı kayıt altına almaktır.

Borçlar

Her ne kadar ilk başta borçlar da gider olarak algılansa da aslında farklı bir kalemde yer alması gerekir. Zira kredi kartı harcamaları gibi harcamalar borç olarak değerlendirilebilecek ve daha da önemlisi faiz ücreti gibi ek harcamalar yapmanıza da neden olabilecek bir yapıya sahip oldukları için bunların doğrudan yapılmış bir nakit akışı olarak değerlendirmeniz doğru olmayacaktır.

Taksitli alışverişler de borç olarak değerlendirilmelidir. Bu sayede sonraki ayda karşınıza çıkacak bütçe yapısında geçmişin izlerini de rahat bir şekilde görebileceğiniz gibi söz konusu harcamaların bütçedeki payını da somut bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Kişisel Finans Nedir ve Nasıl Planlamak Gerekir

Kişisel Finans Nedir ve Nasıl Planlamak Gerekir

Sosyal Harcamalar

İnsan sosyal bir canlıdır ve uzun vadede işle ev arasında mekik dokumak ciddi sorunlar doğurabilir. Arkadaşlarla buluşmak, dışarıda yemek yemek, spor, kültür ve bunlara benzer etkinlikler için harcama yapmanız oldukça doğaldır. Ancak kişisel finans planlamanız dahilinde bu konulara bütçeden pay ayırmanız hem ekonominiz hem de söz konusu etkinliklerin değerlemesi açısından önemlidir.

Yatırımlar

Kişisel finans planlaması yapmaya kalkan hemen her bireyin aklının bir köşesinde aynı zamanda uzun vadeli planlarının, hayallerin de gerçeğe dönüşmesini istemek yatar. Bize göre bu hayallerin ve planların gerçekleşmesi için de kişisel finans planlamasının yapılması gereklidir.

Yatırımlarınızı kısa, orta ve uzun vadeli olarak ele alabilirsiniz. Gelir gider dengenize bağlı olarak artacak miktarı bu alanda değerlendirerek nakit birikiminin aksine paranızın güncel değerini korumak ve hatta üstüne koymak için yatırım planlaması yapabilirsiniz.

Tüm bu başlıkların anlamlı bir sonuna ulaşması için süreklilik önemlidir. Kişisel finans birkaç aylık değil, ömürlük bir alışkanlık haline gelen bir konu olmalıdır.