Bankaların kredi başvurularında dikkate aldıkları en önemli verilerden biri olan kredi notu ortalaması farklı yöntemlerle öğrenilebilmektedir. Bunların arasında en kolay olanı hiç şüphesiz SMS ile kredi notu sorgulaması hizmetidir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka Avea ya da Turkcell hatta sahip olmaları gerekir.

Turkcell Kredi Notu Sorgulama 

Müşterilerine kredi notu öğrenme hizmeti sunan telefon operatörleri arasında yer alan Turkcell kredi notu sorgulaması için tek bir kısa mesaj gönderilmesini yeterli bulmaktadır. Mesajla kredi notu sorgulaması için toplamda 11 haneden oluşan kimlik numaranızı yazıp bir boşluk bırakarak 4 haneli doğum yılı yazıldıktan sonra oluşturduğunuz bu mesajı 1122 numarasına yollamanız yeterlidir. Turkcell kredi notu öğrenme ücreti olarak faturalı hatlara 9 lira yansıtılmakta olup kontörlü Turkcell hat kullanıcılarından da 9 lira kredi notu öğrenme ücreti düşülmektedir.

Avea Kredi Notu Sorgulama 

Avea kredi notu öğrenme numarası da 1122 olup aynı şekilde kimlik numarası ve doğum yılının yazılarak gönderilmesi yeterlidir. Avea üzerinden yapılan kredi notu sorgulama ücreti olarak ta 9 lira tahsil edilmektedir. Ücretsiz kredi notu sorgulaması ise sadece Findeks internet sitesi üzerinden yapılan ilk kredi notu sorgulaması için geçerlidir.