Eğer kış aylarında faturalarınız kabarık geliyorsa, sorumlusu belki de birazcık siz olabilirsiniz. Kış aylarında evde geçirilen zamanın artması, enerji tüketiminin de artmasını beraberinde getiriyor. Kat kaloriferi kullananlar hem doğal gaz, hem de elektrik faturalarını kış aylarında fazla ödüyorlar. Nispeten kömür doğal gazdan daha pahalı olsa da, doğal gaz faturalarına yansıyan zamlardan dolayı birçok kişi, faturalarını ödemekte zorlanabiliyor.

Eğer oturduğunuz yerde iyi bir yalıtım yoksa faturalarınız daha kabarık gelebilir. Yalıtımlı evler ısı kaybını azaltır ve daha az yakıt tüketimini sağlarlar.

Ev Eşyaları Önemlidir

Boş olan odalar, eşya ile dolu olan odalara göre daha az ısınır ve daha çok ısı kaybederler. Bu yönleri ile evdeki eşyalar, ısı kaybını bir miktar önlerler. Güneşli kış günlerinde, güneş alan odalarınızdaki perdeleri açarak, güneş ışığından bir miktar yararlanmanız mümkündür.

Kapı ve Pencerelerin Yalıtımlı Olması Önemlidir

Ahşap kapı ve pencereler, gözenekli yapıda oldukları için ısı kaybını engelleyemezler. Özellikle pencerelerinizin PVC esaslı olması ve pencereler arasında kullanılan contaların yeni olması, ısı yalıtımında önemli olan unsurlardandır.

Dış kapılarınız ve pencerelerinizin kasası ahşaptan ise birleşim yerlerine silikon ve benzeri malzemelerle dolgu yapabilirsiniz. Dolgular yüksek oranda birleşim yerlerinden soğuk girmesini engelleyecek ve ısı kayıplarını önleyecektir.

Kalorifer Peteklerine Dikkat

Kat kaloriferi kullanan birçok kişinin yaptığı hatalardan bir tanesi de peteklerin üstüne eşya koymalarıdır. Peteklerden yükselen sıcak hava odanın içerisine dağılır ve odanın sıcak olmasını sağlar. Özellikle pencere kenarına peteklerin koyulmasının nedeni, pencerelerden gelebilecek soğuk havanın, sıcak hava ile engellenmesidir.

Eğer petek yerleşimlerinde sorununuz varsa, kış gelmeden önce bu sorunları gidermelisiniz. Gerekirse peteklerinizin yerini değiştirin. Ayrıca kat kaloriferinizin bakımını kış gelmeden yaptırın.

Kış aylarında kesinlikle kaloriferinizi kapatmayın. Kaloriferler ilk defa yandıklarında çok gaz ve elektrik tüketirler. Bunun yerine kısık ayarda bırakmanız, faturanızın daha az gelmesini sağlar.

Yağlı Radyatör Kullanın

Eğer evinizde kat kaloriferi yoksa yağlı radyatör seçimi yapabilirsiniz. Yağlı radyatörler elektrikle çalışır ve ısıyı uzun bir süre korurlar. Diğer elektrikle çalışan ısıtıcılara göre daha ekonomiktirler.