Bankalara olan borçlar nedeni ile haklarına yasal takip süreci başlatılan kişiler ne yazık ki bankadan kırmızı kalem yemek olarak ta anılan kara listeye girmek durumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Pek çok kişi kredi kartı borcunu ödeyemeyince banka borcundan dolayı eve haciz ya da hapis cezası ile karşı karşıya kalmaktan korkmaktadır. Oysaki burada korkulması gereken en önemli sorun kişinin kredi kartı borcu yasal takip sürecini yaşamasıdır.

Bankadan Kırmızı Kalem Yediğimi Nasıl Öğrenebilirim?

Bunun için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmakla beraber bunlar arasında en uygun olanı Findeks risk raporu sorgulaması yapmaktır. Bu raporda şimdiye kadar bankadan kullandığınız tüm kredili ürünleri görebileceğiniz gibi bu ürünlerin ödemelerini de takip etmeniz sağlanmaktadır. Yine hakkında banka borcundan yasal takip başlatılan kişilerin takibe alınan bakiye bölümü ile ayrı bir alan kullanılarak bu tutarları görmeleri de sağlanmaktadır. Kullanımı son derece kolay ve maliyeti düşüktür.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Kartı Veren Bankalar 

Bankadan kırmızı kalem yedim diyen kişilerin yaşayacakları en büyük sıkıntı bir daha bankalardan kredili ürün kullanırken yaptıkları başvurularda genelde kredi red kararı ile karşı karşıya kalmalarıdır. Bu nedenle kırmızı kalem yiyenlere kredi kartı veren bankalar bulunmadığı gibi kişi Merkez Bankası kırmızı kalem silme dilekçesi yazsa dahi bir daha onay alması çok zordur.