Bankaların kredilendirme politikaları her geçen gün sertleşmeye devam ederken her ticari kurumda olduğu gibi bankalarda da amaç en az riskle en yüksek geliri elde etmektir. Bu nedenle bankalar kredi kullandırırken her zaman mümkün olan en az riski üstlenerek kredi onayı vermeyi tercih eder.

Burada bankanın ilk değerlendirme aracı kredi başvuru formu dolduran müşterisinin kredi notu ortalamasıdır. Düşük kredi notu ortalaması her zaman daha zor kredi kullanılacağı anlamına gelirken yine kişinin kredi notunun düşük olması durumunda bankalar daha yüksek kredi faiz oranları uygulamaktadır. Kişinin kredi ve kredi kartı borçları nedeni ile yasal takip altına girmesi durumunda ise kara listeye kayıt edilmekte ve bu durum bankalardan kırmızı kalem yemek olarak tabir edilmektedir.

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar bulunmadığı gibi bu kişilerin bir daha bankalardan kredili mevduat hesabı açtırmak ya da kredi kartı almak gibi şansları da bulunmaz. Bankaların bu tutumu aslında diğer müşterilerine borçlarını ödemedikleri takdirde yaşayacakları zorlukları göstermek yani bir nebze göz dağı vermektir. Bu nedenle kırmızı kalem yemek kesinlikle kaçınmanız gereken bir durumdur. Bankadan kırmızı kalem yiyenlerin yapabilecekleri tek şey sicillerini temizlemek için gerekli girişimlerde bulunmaktır.