Kırmızı Kalem Yemek Ne Demek?

Bankalardan kullandıkları ürünlerin ödemelerinde sıkıntılar yaşayan ve bu gecikmeler nedeni ile kara listeye giren kişiler kırmızı kalem yemek olarak tabir edilen deyimi yaşamaktadırlar. Yani bu kişilerin bankalar üstünü çizerler ve bir daha hiçbir kredili bankacılık hizmetinden yararlanmalarına izin vermezler.  Bunun asıl nedeni bankaların yasal olarak kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyen müşterilerine karşı uygulayabilecekleri yaptırımların sınırlandırılmasıdır.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Kartı Veren Bankalar 

Kırmızı kalem yiyen kişilerin zorlandıkları konulardan biride kredi kartı onayı alabilmektir. Bu kişilerin yaptıkları kredi kartı başvuruları ne yazık ki çoğu zaman olumsuz sonuçlanmakta olup bunun nedeni bankaların diğer müşterilerine borçlarını ödememeleri durumunda yaşayacakları sıkıntıları göstererek göz dağı vermek istemeleridir. Kırmızı kalem yiyenlerin kredi kartı onayı almaları kara listeden çıkmadan kesinlikle mümkün değildir.

Kara Listedeyken Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kredi kartı veren bankalar da bulunmamaktadır. Bu nedenle kara listede olanlara kredi kartı veren bankalar olmadığı için bu kişilerin kredi kartı kullanımları da sınırlandırılmaktadır. Kara listedeyken kredi kartı almak isteyen kişilerin kullanabilecekleri tek yöntem ek kredi kartı başvurusunda bulunmaktır. Yani kendisi kara listede olan bir kişi bir başkasının kartından kendisine ek kart çıkararak kredi kartı kullanma fırsatı bulur. Bunun dışında asla kişinin kendisinin ana kart alması söz konusu olmayıp bazı bankalar ek kart başvurularını bile iptal etme eğilimi gösterebilmektedir.