Hesapsızca yapılan harcamalar bir süre sonra pek çok kişinin yüksek bir borç yükü ile karşı karşıya kalmasını kaçınılmaz bir hale getiri. Ortaya çıkan süreçte borçtan kurtulmak için tercih edilen ilk yöntem bankadan kredi çekmek olur. Çekilen kredi bir süre rahat edilmesini sağlasa da bu noktada pek çok kişinin yaptığı en büyük yanlış bu geçici rahatlamaya güvenerek eski harcama alışkanlıklarına dönüş yapmasıdır.

Borçlarımı Ödeyemiyorum 

Yapılan bu geri dönüş birkaç ay sonra yeniden ödeme zorluğuna düşülmesine neden olur. Borçların üst üste gelmesine rağmen aylık gelir seviyesinin aynı olması ise bu sefer kişinin borcunu ödeyemez hale gelmesine neden olur.

Borçlarımdan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Borçtan kurtulmanın tek yolu gelirin bir şekilde arttırılmasına çalışılarak harcamaların en alt seviyeye çekilmesidir. Yani borç ödeme sorunu yaşayan kişi mümkünse ek iş imkanları ile kazancını arttırmaya çalışırken bir yandan da sadece barınma ve yemek giderleri gibi zorunlu harcamalar yaparak elde ettiği ek gelir ile borçlarını kapatmaya çalışmalıdır.

Bankadan Kırmızı Kalem Yemek 

Özellikle de bankalara olan borçların zamanında ödenmesi son derece önemlidir. Aksi durumda kırmızı kalem banka olarak ta bilinen işlem gerçekleşir. Yani bankaya olan borçlar nedeni ile kişinin hakkında yasal takip başlatılması durumunda kredi notu sıfır seviyesine çekilir ve kişinin adı kara liste adı verilen listeye kaydedilir. Bu durumda olan kişiler bankadan kırmızı kalem yemek olarak tabir edilen durumu yaşarlar ve bir daha bankalardan kredi kullanmalarına kesinlikle izin verilmez.