Kiralık Kasalar Ne İşe Yarar?

Kiralık kasalar değerli eşyalarınızı ve evraklarınızı içinde saklayabileceğiniz güvenli ortamlardır. Bu kasalar bankalar tarafından müşterilere sunulur. Siz de yıllık olarak kasa kiralar ve değerli tüm eşyalarınızı burada saklayabilirsiniz. Kiralık kasa hizmetinden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Altın, tapu, değerli evrak ve benzeri eşyalarınızı sakladığınız yerler oldukça önemlidir. Evinizde her şeyin güvende olduğunu düşünürsünüz. Pek çok kişi için en güvenli yer yatak odasında yatağın içi, çarşafların arası, yastıkların altı ya da çekmecedeki çamaşırların altıdır. Son zamanlarda bu güvenilir yerlerden biri de gardıropta yer alan kilitli kasalar şeklinde görülmekte.

Değerli Eşyalar Nerede Saklanmalıdır?

Aslına bakarsanız saydığımız yerlerin hiçbiri bankadaki kasalar kadar güvenli olamaz. Çünkü bankaların aldığı güvenlik önlemleriyle sizin evinizde aldığınız güvenli önlemleri aynı değildir. Üstelik evinize hırsız girmesi durumunda bu değerli eşyalarınızı vermek istemediğinizde zarar görebilirsiniz.

Çoğu kişi “Cana geleceğine mala gelsin.” şeklinde bir atasözünü eşyaların yerine geri konabileceğini söylemek maksadıyla kullanır. Ancak bir durum tamamen gözden kaçırılır. Sizin, değerli eşyalarınızı güvenli yerde yani bankada kiraladığınız bir kasada saklamak için ödediğiniz yıllık kira, değerli eşyalarınızın çalınması durumunda kaybedeceğiniz tutarın çok altındadır. Yani bunların güvenliğini sağlamak için kasa kiralamanız sizin çok daha kârlı durumda olacağınız ve ayrıca zihninizin de endişeden tamamen uzak olacağı anlamına gelmektedir.

Kiralık Kasa Hizmeti Nereden Alınır?

Kiralık kasa hizmeti hemen hemen her banka tarafından verilmektedir. Kasa kiralamak istiyorsanız bankaların bu hizmeti veren şubelerini bulmalısınız. Çünkü kasalar her şubede bulunmamaktadır. Ayrıca kasaların yıllık kiralama ücretleri hem bankadan bankaya hem de kasaların büyüklüklerine göre değişmektedir.

Bankaların çoğunda kasalar üç farklı büyüklükte olurken bazı bankalarda dört farklı büyüklükte kasalar olabilmektedir. Ayrıca kasa kiralamak istediğinizde sizden bir defalık depozito da alınmaktadır. Bu depozitoyu banka, sizden kiralama ücretini tahsil edememesi durumunda kendini garantiye almak için tahsil etmektedir. Depozitoyu, kasanızı boşalttığınız zaman geri alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankasız Kredi Veren Yerler 2016

Kiralık kasalar için kasanın bağlı olacağı bir vadesiz hesap açılmaktadır. Bu hesaba kasanın kiralama ücretini yatırabilirsiniz. Banka bunu yıl içinde belirli bir dönemde tahsil eder. Hesabınızda para yoksa ücreti kredi kartınızdan alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.