Pek çok insanın ev sahibi olmak hayalidir. Ancak günümüz şartlarında aşırı pahalılık ve yeterli bütçenin olmaması kişilerin bu konuda çok zorluk çekmesine, yıllarca para biriktirip emekli olduktan sonra bile çalışmalarına neden olmaktadır. Bu durumda devreye bankalar girerek borçlu da olsa insanlara hayallerindeki evlerde rahatça oturmaları içinde sadece bankaya bedel ödemelerini sağlayarak hayallerine kavuşturmaya başlamıştır.

Genellikle konut kredisi ile karıştırılan kira kredisi nedir? Büyükşehir gibi metropollerde yaşayan insanlar gayrimenkul sahipleri yerine banka gibi kurumlara borç ödeme yolunu seçerek kira kredisi çekmek ister. Buna göre bir yıllık peşin ödeme kaydı ile çekilen krediler ev sahiplerine aktarılarak kiracının rahat oturması amaçlanır. Bu krediyi kullanmak isteyenler için nedir ve nasıl kullanılır soruları çokça cevabı aranan sorulardır. O halde kira kredisi ne anlama gelmektedir?

Kira Kredisi Nedir?

Ev kredisi almak için bankaya başvuranlar ilk olarak ev sahibi ile birlikte kira kontratı adı verilen şartname imzalanır. Buna göre kiracı yerine getirmesi gereken kuralları ve sahip olduğu hakları da imzalamış olur. Bu şartnamenin en dikkat çekici maddesi ise kira bedelidir. Kiranın aylık ve bir yıllık bedelli olmak üzere 2 madde içerir.

Bu maddenin geniş açılımı ise kiracı ev sahibine bir aylık veya bir yıllık kirayı peşin olarak ödeyebilir. Bu madde konut dışında fabrika ve işyerleri içinde geçerlidir. Ayrıca kiracılar bir senelik peşin vermenin karşısında indirim yapılması şartı da isteme hakkına sahiptir.

Kira Kredisi Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Kira Kredisi alabilmek için ilk olarak belirli bir konut üzerinde ikamet etmeniz gerekiyor. 18 yaşını dolduran herkes bu krediye başvurabilir. Öncelikle konut sahibine 12 aylık peşin ödeme yapmak üzere bu krediyi kullanır. Banka ilk etapta 12 aylık ücreti kiracı ve ev sahibine ödemektedir.

Nasıl Başvurulur?

Kira kredisine başvurmak isteyenler ellerinde bir nüfus cüzdanı fotokopisi ve de oturdukları konuta ait tapu fotokopisi ile başvuru yapabilirler. Fakat bazı bankalar ayrıntılı isteklerde bulunabilir.

Bunlardan bazıları;

  • İkamet belgesi
  • Maaş bordrosu
  • Kira sözleşmesi

Gibi belgeler istenebilir. Bankaya gitmeden önce konut sahibi ile görüşerek uygun bir mutabakata varılıp ücret konusunda anlaşarak kredi çekilmelidir. Aksi takdirde uyuşmazlıklar olumsuz olarak belgelere yansıyabilir.

 

 

​​​​​