Kira Kredisi ile Ev Kiralama Dönemi Başlıyor

Borsa Ne İşe Yarar?

Artık ev kiralamak isteyen kişiler istedikleri evi bankadan aldıkları kira kredisi ile kiralayabilecekler. Kira kredisi ile ev kiralama sistemi hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Ev kiralama konusunda kiracıların yaşadığı depozito ve bir ya da iki kira bedeli ödemek gibi sıkıntılar eskide kalıyor. Artık ev kiralamak isteyen kişiler bankadan aldıkları kredi ile ev kiralayabilecekler. Evini kiraya veren ev sahibi ise bir yıllık kirayı ve depozito bedelini bankadan peşin olarak alabilecek. Yeni kira kredisi ile ev kiralama sistemi uygulanmaya başladı.

Kira Kredisi ile Ev Kiralama Sistemi Nedir?

Kira kredisi ile ev kiralama , kiracının ve ev sahibinin arasına bankaların girmesi şeklinde tanımlanabilir. Bildiğiniz gibi ev kiralayan kiracıların cebinden ilk ayda toplu para çıkar. Yani kiracı yeni bir ev kiralamak istediğinde ev sahibine bir ya da iki aylık kirayı ve depozitoyu tek seferde ödemek zorunda kalır. Hatta çoğu zaman üç ya da dört aylık kirayı peşin olarak isteyen ev sahipleri de olabilir.

Kiracılar ev kiralarken toplu para ödemek zorunda kaldıkları için zor durumda kalırlar. İşte bu gibi durumların üstesinden gelmek ve kiracıların işini kolaylaştırmak için kira kredisi ile ev kiralama sistemi oluşturuldu. Buna göre artık ev kiralamak isteyenler kira kredisi alarak ev kiralayabilecekler.  Üstelik bankalar ödenmesi gereken kiraları ev sahipleri için sigortalayabilecekler.

Kira Kredisi ile Ev Kiralama Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Kira Kredisi ile ev kiralama sistemi hem ev sahibine hem de kiracılara çeşitli seçenekler sunmakta. Ev sahipleri bir yıllık depozitoyu ve 12 aylık kirayı bankadan peşin olarak alabilmekteler. Ancak bu peşin ödeme ev sahibinin evini, evin değerinin yüzde 15 altında kiraya vermesine neden olmakta.
  • Kiracının yıl içinde işsiz kalması ya da sakat kalması gibi durumlarda banka devreye girmekte ve ev kirasının yüzde 80’ini ev sahibine ödemekte. Yani ev sahibinin kirayı hiç alamama ve mağdur olma durumu ortadan kalkmakta.
  • Sistem ev sahibinin ev kirasını her daim alabilmesini sağlarken kiracının da sürekli olarak bankaya borçlanmasına neden olmakta. Bu bir anlamda kiracı ile ev sahibinin arasında olumsuz durumların yaşanmasını engellemekte.
  • Örnek: Siz ev sahibi olarak evinizi aylık 2000 TL’ye kiraya vermek istediğinizde ve bunun için kiracı bulduğunuzda ancak bir yıllık kirayı ve depozitoyu bankadan peşin almayı tercih ettiğinizde evinizi aylık 1700 TL’ye kiraya vermiş gibi olursunuz. Bankadan 20,400 TL peşin para çekebilirsiniz. Kiracı bir yıllık kirasını ay ay bankaya öder. Ancak kiracının bankaya ödediği tutar aylık 1900 TL olur. Depozitoyu ve bir aylık kirayı peşin olarak ödemediği için ve bunları bankadan kredi olarak çekip ödediği için kiracının cebinden toplu para çıkmamış olur.
  • Sistem ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmakta. Türkiye’de bu sistemin bir özel banka ve bir firmanın yaptığı iş birliği sonucunda uygulanmaya başlamış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.