Kira Geliri Olanlardan Gelir Vergisi Alınacak

Borsa Ne İşe Yarar?

Kira geliriniz mi var? Evinizi ya da iş yerinizi kiraya mı veriyorsunuz? Bu durumda elde ettiğiniz kira geliri için vergi ödemek zorundasınız. Vergi beyanınızı nasıl yapacağınız ile ilgili ayrıntıları öğrenmek için yazımıza göz atın.

Evinizi ya da iş yerinizi kiraya verdiyseniz ve kira geliriniz varsa bundan sonra kira geliri vergisi ödemek zorundasınız. 2017 yılı Mart ayından itibaren kira gelirinizin vergi beyanını vermeniz gerekmekte. Artık evinden ya da iş yerinden kira geliri elde eden mal sahiplerinden gelir vergisi alınacak. Ancak bu konuda bir alt sınır belirlenmiş durumda. Yani kiraya verdiğiniz evinizden ya da iş yerinizden elde ettiğiniz yıllık kira gelirinin belirli bir tutarın üstünde olması durumunda sizden vergi alınması söz konusu.

Eviniz ya da iş yeriniz varsa ve buraları kiraya verip kira geliri elde ediyorsanız artık bir kira geliri vergisi ödemeniz söz konusu. Eğer konutunuzu kiraya verdiyseniz ve bu konuttan bir yılda 3800 TL’den az kira geliri elde ediyorsanız bu durumda sizden vergi alınmayacak. Ayrıca iş yerinizi kiraya verdiyseniz ve bu iş yerinizden bir yılda 30 bin TL’nin altında kira geliriniz varsa bu durumda yine sizden vergi alınmayacaktır.

Kira gelir vergisi limitleri 2016 yılında belirlendi. Buna göre belirli bir limitin üstünde aylık kira geliri olan mal sahiplerinden kira geliri vergisi alınacak. Eğer kiraya verdiğiniz konuttan bir ayda elde ettiğini kira geliri 320 TL’den azsa kira geliri vergisi ödemeyeceksiniz. Ancak bu konuttan bir ayda 320 TL’nin üstünde bir kira geliri elde ediyorsanız kira geliri vergisi ödemek zorundasınız. Aynı şekilde, kiraya verdiğiniz iş yerinizden bir ayda 2500 TL’nin altında kira alıyorsanız kira geliri vergisi ödemeyeceksiniz. Ancak bu iş yerinden 2500 TL’nin üstünde bir kira geliriniz söz konusu ise kira geliri vergisi ödemek zorundasınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Tutuklandı

Kira geliri vergisi düzenlemesinde bilmeniz gereken diğer unsur yıllık kira geliriniz ile ilgilidir. Bir yılda, kiraya verdiğiniz konuttan ya da iş yerinden elde ettiğiniz kira geliri 100 bin TL’nin üstünde ise bu durumda aldığınız kira bedeline bakılmadan kira geliri vergisi alınacaktır. Diğer bir unsur da tapuda hissesi olan ortaklar ile ilgilidir. Eğer bir tapunun hisseli ortakları varsa ve bu ortaklar belirlenen alt limitin üstünde bir kira geliri elde ediyorlarsa bu durumda her yıl bir hisse sahibi kira geliri vergisi ödemek zorunda kalacaktır.

Kira gelirinizi döviz cinsinden alıyorsanız bu durumda elde ettiğiniz kira geliri Türk Lirası cinsine çevrilecek ve toplam tutar hesaplanacaktır. Eğer kira geliriniz belirlenen alt limitin üstünde olursa sizden de kira geliri vergisi tahsil edilecektir. Ancak evinizde çocuklarınız oturuyorsa bu durumda kira geliri vergisinden muaf tutulmanız söz konusudur. Eğer evinizde akrabalarınız bulunuyorsa bu durumda bir muafiyet bulunmamaktadır. Eğer evinizden elde ettiğiniz kira geliri yoksa yine vergiden muaf olduğunuzu not edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.