Kira Borcu Kredi Puanını Etkiler Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kira borcunun kredi puanını etkileyip etkilemediği, borcu olan kişilerin merak ettiği bir konudur. Borçlar kredi puanını etkiler ancak kira borcunun da bunlara dahil olup olmadığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi puanını etkileyen çok sayıda unsur vardır. Bunların başında borçlar gelmektedir. Kredi puanı, finans dünyasındaki yerinizi belirleyen ve gösteren çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle kredi puanınızı etkileyen unsurları bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Puanını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Kredi puanı sizinle ilgili pek çok unsurdan etkilenir. Özellikle de sizin yaptığınız ödemelerden hesabınızda gerçekleşen işlemlerden, borçlanmalarınızdan ve daha pek çok unsurdan etkilenir. Kredi puanını sizin ödeme alışkanlıklarınız şekillendirir. Ancak finans dünyasında sizin bir göstergeniz olduğunu düşündüğünüzde kredi puanı önemsemeniz gereken bir unsur olarak karşınıza çıkar. İş dünyasında, gerçekleştirilen ortaklıklarda kredi puanı önemli bir yere sahiptir. Hatta ev kiralarken bile ev sahipleri evi kiralamak isteyen kişinin kredi puanını öğrenmek istemektedir.

Kredi puanının sadece kredi kartı limitini yükseltmek istediğinizde, kredi almak istediğinizde ve bankaya bu gibi taleplerinizi ilettiğinizde önemli olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kredi puanınız bunlardan fazlasıdır. GSM operatörlerinden faturalı tarifelere ek olarak akıllı telefon almak istediğinizde dahi şirketler önce sizin kredi puanınızı görmek istemektedir. Bu nedenle kredi puanınızı hem bankalar açısından hem müşterisi olduğunuz şirketler açısından hem de finans dünyasındaki konumunuz açısından önemsemeniz gerekmektedir.

Kira Borcunuzun Kredi Puanınıza Etkisi

Kira borcunuzun kredi puanınızı etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorsanız yazımızı okuyarak sorunuza cevap alabilirsiniz. Öncelikle borçlarınızın tümünün kredi puanınızı etkilediğini bilmelisiniz. Yani devlete olan borçlarınız, fatura borçlarınız, vergi borçlarınız ve daha bunlar gibi diğer tüm borçlarınız doğrudan ya da dolaylı olarak kredi puanınızı etkiler. Bu etkinin doğruda ya da dolaylı olması o borçların önem düzeyine bağlıdır.

Kira borcunuz varsa ve siz borcunuzu çok geciktirdiyseniz ev sahibinizin sizin hakkınızda şikayette bulunması ve İcra Müdürlüğüne başvurması sonucunda kredi puanınız düşecektir. Çünkü sizin hakkınızda yasal takip başlatılması ve İcra Müdürlüğüne herhangi bir borcunuzdan dolayı şikayette bulunulması kredi puanınızın düşmesi için yeterli bir sebeptir. Sizin hakkınızda icra işlemleri yapılması dahi bunun için yeterlidir.

Borçlarınızı Önemseyin

Kredi puanınız icra işlemlerinden doğrudan etkilenir. Bu sadece kira borcunuz için değil başka herhangi bir borcunuz yüzünden yapılan icra işlemleri için geçerlidir. Bu nedenle borçlarınızın tümünü önemsemeniz gerekir. Borçlarınızın tümü aslında aynı derecede öneme sahiptir ve bunların hiçbirini geciktirmemeniz, hepsini zamanında ödemeniz gerekir.

Kredi puanınız, sizin borcunuza ne kadar sadık olduğunuzu ve borcunuzu ödeyip ödemediğinizi gösteren en önemli göstergedir. Bu nedenle ödemediğiniz ya da geciktirdiğiniz her borç sizin hanenize bir eksi puan yazılması demektir. Bu durum ödemediğiniz borç kira borcunuz da olsa kredi borcunuz da olsa böyledir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.