Bankalar en büyük geliri kredi kullanımlarından tahsil ettikleri faizler ve dosya masraflarından aldıkları için kredi kullandırma konusunda oldukça istekli davranmaktadır. Kredi kullanmak isteyen kişilerin ise belirli kriterleri taşımaları gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin doldurdukları kredi başvuru formları bankalar tarafından ya işleme konulmaz ya da kredi reddi kararı verilir. Peki, kimler kredi kullanamaz?

Kredi Başvuru Şartları 

Öncelikle kişinin kredi başvuru formu doldurması için reşit olması gerekir. Yani kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması ve akıl sağlıklarının yerinde olması gerekir.

Düşük Kredi Notu Ortalaması 

Bankalar kredi değerlendirmesi için ilk olarak dikkate aldıkları verilerden biri de kredi notu ortalamasıdır. Düşük kredi notu olan kişilerin kredi kullanmaları zorlaşırken aynı zamanda kredi faiz oranları da bu kişilere daha yüksek olarak uygulanmaktadır.

Belgelenebilir Aylık Gelir Belgesi 

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka düzenli aylık gelire sahip olmaları ve bu gelirlerini ilgili belgeler ile kanıtlamaları gerekir. Serbest meslek çalışanları vergi levhası, ücretli çalışanlar maaş bordrosu ya da kira geliri gösterenler için kira kontratı gibi.

Yeni İşe Girenler Kredi Kullanabilir Mi?

Kimler kredi kullanamaz sorusunun bir diğer yanıtı da işe yeni giren kişilerdir. Kredi kullanmak için kişinin kesintisiz en az 6 aydır sigortalı olması gerekir. Aksi durumlarda kredi onayı verilmesi söz konusu değildir.