Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri en etkili yöntem konut kredisi kullanmaktır. Günümüzde konut kredisi faiz oranları yükselmiş olsa dahi yine de hala konut kredisi kullanılarak ev sahibi olmak isteyen kişiler için makul seviyelerde bulunmaktadır. Peki, kimler konut kredisi kullanabilir, kimler konut kredisi kullanamaz?

Öncelikle konut kredisi kullanamayacak olan kişileri sıralayacak olursak kara listede olan kişilerin kesinlikle konut kredisi kullanamayacaklarını söylemek mümkündür. Kara listede yer alan kişilerin konut kredisi dahilinde olup ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı kullanmaları asla mümkün değildir. Buna ek olarak kredi notu düşük olan kişilerin de konut kredileri yüksek tutarlı krediler olduğu için kredi onayı almaları son derece zordur.

Buna ek olarak aylık geliri ile aylık ödemesi arasında düşük fark bulan kişilerin de konut kredisi ödemelerini aksatacağı düşünülerek kredi onayı bazen verilememektedir. Yani örnek vermek gerekilirse konut kredisi aylık ödeme tutarı bin lira olan birinin aylık gelirinin en az 2 bin lira olması gerekir. Bankanın bu konudaki kriteri aylık ödeme tutarının aylık gelir tutarının yarısını geçmemesidir.

Konut kredisi kullanabilen kişiler ise kredi notu yüksek olan, kredi kullanmak istediği tutarın aylık ödemesi aylık gelirinin yarısını geçmeyen kişilerdir. Bu kişilerin konut kredisi onayı kısa sürede verilmekte olup yine konut kredisi kullandırımları için banka çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.