Kimler İhtiyaç Kredisi Çekebilir, Kimler Çekemez?

Borsa Ne İşe Yarar?

İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin sayıları her geçen gün artarken bankaların ihtiyaç kredisi başvuru şartları da değişmeyi sürdürüyor. Bankaların en fazla kar elde ettikleri kalem olan kredilerde bankalar arasında da büyük bir yarış devam ederken yaşanan bu rekabet ihtiyaç kredisi faiz oranları konusunda tüketicinin lehine olumlu gelişmelerini yaşanmasını sağlamaktadır.

Konut kredisi faiz oranları düşerken aynı zamanda bankalar konut kredisi onayı verme konusunda da artık daha büyük kolaylıklar sağlıyor. Öyle ki çalışan ve kredi notu yüksek olan herkes ihtiyaç kredisi kullanabiliyor. Peki, kimler ihtiyaç kredisi çekebilir? İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin öncelikle kesinlikle reşit olmaları yani 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Yine bankalar sadece çalışan kişilere ya da düzenli aylık gelire sahip olmaları gerekiyor.

Yani maaş bordrosu olmadan kredi çekilemiyor ancak yüksek kira geliri gibi belgelenebilir gelire sahip olan kişilerin kredi kullanmalarına izin verilebiliyor. Özetlemek gerekirse çalışmayan kişiler kredi kullanamazken çalışmadığı halde banka faiz geliri ya da kira geliri gibi belgelenebilir düzenli geliri olan kişilerin kredi onayı almalarına izin veriliyor. Kredi başvuru sonucu için belirleyici olan bir başka etkende kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kredi notu yüksek olduğu halde kredi onayı alamayan kişilerde bulunuyor. Bunun nedeni ise aylık ödeme tutarı ile aylık gelir arasında gerekli dengenin bulunmaması. Kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kullanılmak istenen kredi tutarının aylık ödemesi kişinin beyan ettiği gelirinin yarısını geçmemesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kullanmak İçin Kredi Kartı Kullanmak Şart Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.