Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Kimlerin emlak vergidi ödemediğine dair çok sayıda soru mevcuttur.  Emlak vergisinin kimlerden alınmadığını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Emlak vergisi, gayrimenkul sahibi olanların ödemesi gereken bir vergidir. Bu yüzden hangi durumlarda ve kimlerin ödemediği yani kimlerin bu vergiden muaf olduğu merak edilmektedir. Emlak vergisi gayrimenkul sahiplerinden her yılın Mayıs ayında ve Kasım ayında belediyeler tarafından alınan vergi ödemesidir. Ancak bu vergi bazı durumlarda bazı kişilerden alınmamaktadır.

İşte bu kişiler, yasalarda emlak vergisinden muaf tutulacağı belirtilen kişilerdir. Bu kişiler, gayrimenkul sahibi olan ve fakat emlak vergisinden muaf olduğunu belediyelere verdikleri dilekçe ile belirten bu yüzden emlak vergisi ödemeyen kişilerdir. Peki emlak vergisinden muaf olan kişiler kimlerdir? Bunu öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Emlak Vergisi Ödemeyen Kişiler Kimlerdir?

Emlak vergisi ödemeyen kişiler engelli vatandaşlar, Türkiye sınırları içinde 200 metrekare ve 200 metrekarenin altında evi olan vatandaşlar, sadece bir evi olan emekli vatandaşlar, sürekli yazlığında ikâmet edenler, şehitler, dullar, yetimler ve gazilerdir. Bu kişilerin hangi durumlarda emlak vergisinden muaf olduğuna ilişkin ayrıntılı bilgileri okuyarak emlak vergisi muafiyeti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Engelli vatandaşlar için emlak vergisi muafiyeti engelli kişilerin hastanelerden alacakları raporu belediyelere bir dilekçe ile sunmaları sonucunda olmaktadır. Ancak aynı başvuruyu engelli kartı ile yapmak da mümkündür. Engelli iseniz birden fazla eviniz olsa da sizden emlak vergisi alınmayacaktır. Eğer bu muafiyet hakkında bilginiz yoksa ve bu zamana kadar hep emlak vergisi ödediyseniz bu vergileri beş yıla dönük olarak geri almanız da mümkündür.

200 Metrekareden Az Eviniz Varsa Emlak Vergisi Ödemezsiniz

Türkiye sınırları içinde 200 metrekare ve 200 metrekareden az eviniz varsa yine emlak vergisi muafiyetiniz vardır. 200 metrekare eviniz varsa ve işsizseniz, emekliyseniz ya da ev hanımı iseniz emlak vergisi ödemezsiniz. Hatta siz bu konutunuzu kiraya verip başka konutta otursanız bile yine emlak vergisi muafiyetiniz söz konusudur. Ancak bir durumda sizden emlak vergisi alınacaktır. Eğer  emekliyseniz ve kendi konutunuzu kiraya verip eşinize ait evde yaşarsanız emlak vergisi ödemek zorunda kalırsınız. Çünkü bu durumda sizin başka geliriniz vardır.

Emekliyseniz ve sadece bir eviniz varsa yine sizden emlak vergisi alınmayacaktır. Ancak birden fazla evinizin olması hâlinde emlak vergisi muafiyetiniz söz konusu değildir. Diğer bir muafiyet de yazlık sahibi olanları ilgilendirmektedir. Eğer sürekli olacak yazlığınızda ikâmet ediyorsanız emlak vergisinden muaf olursunuz. Ancak yılın belirli zamanlarını yazlığınızda geçirip diğer zamanlarda başka konutta ikâmet ediyorsanız bu durumda sizden yazlığınız için emlak vergisi alınması söz konusudur.

Yurt dışında emekli olanlar ve Türkiye’de konutu olanlar için de bir yasa mevcuttur. Yurt dışında emekliyseniz ancak Türkiye sınırları içinde 200 metrekare ya da 200 metrekareden az konutunuz varsa sizden de emlak vergisi alınacaktır. Şehitlerden, dullardan, yetimlerden ve gazilerden sahip oldukları 200 metrekare ve 200 metrekareden az olan konutlar için emlak vergisi alınmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.