Kimlerin borç yapılandıramayacağına ilişkin borçları olan kişilerden çok fazla soru gelmektedir. Borç yapılandırmak isteyen çok kişi vardır. Kimlerin borç yapılandıramayacağını yazımızda bulabilirsiniz. 

Borç yapılandırmak borcu olan kişilerin yararlanmak istediği haklardan biridir. Borç yapılandırma işlemi devletin her yıl borcu olan vergi mükelleflerine, GSS prim borcu ya da Bağkur prim borcu olanlara sunduğu bir haktır. Çünkü vergi borcunu ve prim borcunu ödeyemeyen çok kişi vardır.

Borç Yapılandırmasına Neden İhtiyaç Duyulur?

Borç yapılandırma işlemine ihtiyaç duyan taraflar hem devlete borcu olan kişiler hem de vatandaştan borcunu bir şekilde tahsil etmek isteyen devlettir. Bu nedenle devlet, vatandaşın vergi borcunu ödeyemediğini fark ettiğinde bir yapılandırma yasası çıkarmakta ve vatandaşın borcunu taksitle ödemesini sağlamaktadır.

Vergi borcunu ödeyemeyen, GSS prim borcunu ödeyemeyen ve Bağkur’lu olup primlerini ödeyemeyen çok vatandaş vardır. Bağkur’lu olanlar isteğe bağlı sigortalı olan vatandaşlardır. İsteğe bağlı sigortalı olan kişilerin primlerini her ay düzenli olarak yatırmaları zorunludur. Ancak bu prim tutarları 550 TL’nin üstünde olan tutarlar olduğu için vatandaşlar primlerini ödeyememektedirler.

Borç yapılandırmasına ihtiyaç duyulmasının nedeni vatandaşın borcunu ödeyecek gücünün olmamasıdır. Ancak bu yapılandırma hakkını kötüye kullanan kişiler de vardır. Bazı vergi mükellefleri ve devlete borcu olan kişiler zaten devletin bir yapılandırma yasası çıkaracağını düşünerek borcunu ödememektedir. Devlet de bu kişilerle mücadele etmek için e-haciz yöntemini ortaya çıkarmıştır.

E-Haciz Nedir?

E-haciz, vergi borcunu ödememekte ısrar eden kurumlara devletin yaptığı haciz yöntemidir. Devlet, borcunu yapılandıran ve fakat ilk iki taksidini ödemeyen kurumların banka hesaplarına haciz koymaktadır. Bunun sonucunda kurumlar faaliyetlerini sürdürememektedirler. Bu nedenle eğer borcunuzu yapılandırırsanız taksitlerinizi ödemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kimler Borç Yapılandıramaz?

Borçlarını yapılandıramayan kişiler devletin çıkardığı bir yapılandırma yasasından yararlanan ve sonra taksitlerini ödemeyen kişilerdir. Bu kişiler borçlarını yapılandırma haklarını kaybettikleri gibi bundan sonra çıkacak borç yapılandırma yasalarından da yararlanmazlar. Bu nedenle çıkan bir borç yapılandırma yasasından yararlanarak borçlarınızı yapılandırmadan önce taksitlerinizi ödeyip ödeyemeyeceğinizi iyi düşünmelisiniz.

Borçlarını yapılandıramayan kişileri sayarken sadece devlete değil bankaya borcu olan kişileri de saymamız gerekir. Bankaya borcu olan kişiler bir kere borçlarını yapılandırıp taksitlerini düzenli şekilde ödemezlerse daha sonra banka bu kişilerin borçlarını yeniden yapılandırmayacaktır. Bu nedenle önemli lolan unsur borcunuzu yapılandırmanız değil taksitlerinizi düzenli olarak ödemenizdir.

Borç Yapılandırmanın Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Borç yapılandırma işleminin kredi notuna etkisi de önem taşımaktadır. Borçlarınızı yapılandırdığınız zaman kredi notunuz taksitlerinizi düzenli olarak ödeyip ödememenize bağlı olarak tepki verecektir. Yani eğer borçlarınızı düzenli olarak öderseniz kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Eğer taksitlerinizi aksatırsanız kredi notunuz düşüş eğiliminde olacaktır. Her hâlükârda kredi notunuzun yükselmesi sizin borçlu olup olmamanızdan değil düzenli ödeme yapıp yapmamanızdan etkilenecektir.