Bankadan kredi onayı almak isteyen kişilerin aranılan kredi kullanma koşullarını eksiksiz olarak karşılamaları gerekir. Aksi halde bankadan kredi kullanılması ve para ihtiyaçlarının karşılanması kesinlikle mümkün değildir. Peki, kimler bankalardan kredi alamaz?

Banka Bana Neden Kredi Vermiyor?

Aşağıdaki maddeleri taşıyan kişilerin ne yazık ki bankadan kredi onayı almaları son derece zor hatta ilk 2 maddede olan kişiler için imkansızdır. Peki, “bankalardan kredi kullanamıyorum” diyen kişilerin yaptıkları hata nedir?

  1. Kara listede olmak durumunda asla kredi onayı alınması mümkün değildir. Kişinin daha önce bankalara olan borcunu ödememesi ve bu nedenle yasal takip altına girmesi durumunda adı kara listeye yazılmakta ve 5 yıl boyunca bu listede kalmaktadır. Kara liste affı çıksa dahi bu kişilerin isimleri bankalar tarafından saklandığı için kara listeden çıkmak bile kredi onayı alınması için yeterli bulunmamaktadır.
  2. Banka sicilim bozuk diyen kişilerin de kredi kullanma şansları son derece düşüktür. Çünkü kredi sicili ile Findeks kredi notu hesaplama sisteminde kullanılan veriler ortak veriler olup düşük kredi notu ortalaması belirlenen kişilerin kredi onayı alma ihtimali son derece düşüktür.
  3. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilere bankalar kredi onayı verme konusunda isteksiz davranmaktadır. Özellikle de orta riskli kredi notu ortalaması olan ya da kredi notu 1200 puan altında olan kişilerin kredi onayı almaları son derece zordur.
  4. Maaşa göre kredi hesaplaması yapılmaması durumunda yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi yaşanabilir. Kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi gereken miktar maaşının yarısını aşmamalıdır.