Kıdem tazminatına yönelik bir reform yolda. Bu yıl içinde kıdem tazminatı ile ilgili bir reform gerçekleştirilebilir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatına yönelik bir reform yapılacağı haberini verdi. Müezzinoğlu Adana Sanayi Odası’nda iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi ve bu toplantıda kıdem tazminatı ile ilgili bir reformun yolda olduğu haberini verdi. Eğer bu konudaki çalışmalar devam ederse 2017 yılı içinde kıdem tazminatı ile ilgili reform yapılacak.

İşçinin Hakkı 10 Yıl Sonra İşverenin Cebinde Olmamalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şu anda uygulamada olan kıdem tazminatı düzenlemesindeki eksikliklere ve yanlışlıklara dikkat çekti. Bu konuda açıklamalar yapan bakan işçininin hakkının on yıl ya da yirmi yıl sonra işverenin cebinde olmaması gerektiğini söyledi. Çünkü on yıl ya da yirmi yıl sonrasının koşullarını kimsenin bilemeyeceğine vurgu yaptı.

Müezzinoğlu bugün durumu çok iyi olan bir işverenin sonraki dönemlerde zor durumda olabileceğini söyledi ve Kocaeli’de bir iş yerine sendika olmasına rağmen böyle bir durumun yaşandığına dair bir örnek verdi. Kocaeli’nde bu işverenin durumu önceden iyi olmasına rağmen daha sonra kötüleştiği için yani işleri bozulduğu için çalışanlarına kıdem tazminatlarını ödeyemedi. Bu sadece bir örnek fakat gün yüzüne çıkmayan ve aynı durumu yaşayan çok sayıda çalışan var. Bu çalışanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuruyorlar ve kıdem tazminatlarını alamadıklarını bildirerek işveren hakkında şikayette bulunuyorlar.

Kıdem Tazminatı Hakkaniyetli, Sürdürülebilir ve Güvenilir Olmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamalarının devamında kıdem tazminatı düzenlemesinin ve uygulamasının aslında nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verdi. Kıdem tazminatının hakkaniyetli, sürdürülebilir ve güvenilir olması gerektiğine vurgu yaptı. Kıdem tazminatı tarafların cebinde olmamalı. Yani çalışanlar kıdem tazminatlarını alacakları konusunda işverenlerine güvenmeliler ve hakları olan parayı zamanında işverenden almalılar. Çalışanların kıdem tazminatı işverenin cebinde olmamalı.

Bakan Müezzinoğlu açıklamaları kapsamında kıdem tazminatının uygulanması hakkında reform yapılacağı ve bu sayede çalışanların kıdem tazminatlarını zamanında alabilecekleri mesajlarını verdi. Böylece yeni yasayla bu tazminatlar için bir fon ayrılacak. Çalışma hayatının en önemli reformlarından birinin kıdem tazminatı reformu olacağını belirtti. Eğer bakanın açıklamaları doğrultusunda bir reform yapılırsa ve çalışanların tümü tazminatlarını zamanında alırsa bu düzenleme amacına ulaşabilir. Ancak sadece tazminatını değil maaşını da alamayan çalışanlar var. Bu çalışanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına işveren hakkına şikayetlerde bulunarak maaşlarını almak için çaba sarfediyorlar.

Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Devam Ediyor

Bakan Müezzinoğlu yaptığı konuşmada Türkiye’de kayıt dışı ekonomi ile de mücadelenin sürdüğünü söyledi. 2002’den beri bu konuda çalışıldığını söyleyen Müezzinoğlu sadece bir puanlık kayıt dışı ekonominin zararının 1,9 milyar TL olduğunu belirtti.