Son bir kaç yıldır üzerinde çok çalışılan proje olan kıdem tazminatı konusu, beklentileri ne yazık ki karşılamadı. En son bu konudaki görüşlerini belirten Türk-iş başkanı Atalay, hem işçi kesiminin hem de işveren kesiminin, tazminat fonu kararını benimsemediğini ve desteklemediğini söyledi. Bu konuda genellikle çekimser bir hava yaşanırken, gerek işçiler gerekse de işveren, kıdem tazminatı fonu uygulamasına çok sıcak bakmıyor. Büyük umutlarla gerçekleştirilen çalışmalar, farklı kesimler tarafından değerlendirilirken, gelinen son nokta gerçekten oldukça kafa karıştırıcı.

Türk-iş ve Ceza Önerisi

Kıdem tazminatı konusunun aynen devam etmesini ir gereklilik olarak gösteren Türk-iş başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı ödemeyen işverenlere ceza uygulamasının gelmesi gerektiğini söyledi. Bu şekilde işçilerin kıdem tazminatının garanti altına alınacağını savunan Atalay, kıdem tazminatı fonunu desteklemeyen ve istemeyenler için de ilginç bir öneri ortaya koydu.

Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Mutabakat Önerisi

Tarafların mutabık olması gerektiğini savunan TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, kanunun yürürlüğe girmeden önce tarafların mutabık olması gerektiğini söyledi. Mutabakatın sağlanmaması durumunda ise bu yapılan çalışmanın olumsuz bir şekilde sonuçlanacağı dile getiriliyor.

DİSK Bu Konuda Görüş Belirtti

DİSK başkanı Kani Beko, bu uygulamanın geriye dönük 80 yıllık kazanımı ortadan kaldıracağını savundu. Ayrıca hükümetin bu konuda ısrarcı olması durumunda kitlesel eylem uyarısında bulunan Kani Beko, yeni çıkan kıdem tazminatı kanununa karşı olduklarını açıkça belirtti.

Atalay’dan Yeni Formül Önerisi

Kıdem tazminatı fonu yerine ortak mutabakat ile yeni arayışlar ve çözümler ortaya konulmalı diyen Türk-iş başkanı, geliştirilecek bir formül ile bütün tarafların memnuniyetinin sağlanacağını söyledi. Bakalım devlet yetkilileri ilerleyen dönemde bu konuya nasıl yaklaşacak?