Kıdem Tazminatı Hesaplama

Borsa Ne İşe Yarar?

Kıdem tazminatı hesaplama konumuz ile sizlerde artık iş yerinizden alabileceğiniz kıdem tazminatı oranını hesaplayabilirsiniz.Kıdem tazminatı iş yerinde çalışan personelin herhangi bir sebeple firmadan kovulması veya atılması sonrası alacağı paradır. İşlerinden kendi isteği ile ayrılan personel hiç bir şekilde kıdem tazminatı alamaz.

Kıdem tazminatı oranını sizin firmada çalıştığınız süre ile doğru orantılı olarak artış göstermektedir.Firmadan kıdem tazminatı alabilmek için firmada minimum 1 yıl çalışmış olmanız gereklidir, aksi takdirde firmadan kıdem tazminatı alamazsınız.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Kıdem tazminatı hesaplanırken öncelik olarak işçinin 1 yılı doldurup doldurmadığına bakılır eğer 1 yılı doldurmuşsa şirkette çalışmış olduğu her yıl başına en son maaş üzerinden ödeme yapılır örnek olarak aylık 2000 tl alan bir personel 4 yıl çalıştığı bir şirketten çıkmak istersen 2000 * 4 = 8000 tl kıdem tazminatı alıcaktır. Eğer firma ödeme yapmama gibi durumları olursa sağlam bir avukat ile görüşebilirsiniz.

[st_box title=”Kıdem Tazminatı Ödeme Yöntemleri” type=”info”]Kıdem tazminatı ödemelerini olabildiğince bankalar veya yasal mevkiler üzerinden yaptırmaya çalışınız[/st_box]

Kıdem Tazminatı Ödemesi Nasıl Yapılıyor ?

Kıdem tazminatı ödemesi genel’de maaşınızın yattığı banka hesabına ödemesi yapılmaktadır fakat bazı durumlarda tazminat ödemesi elden de yapılabilmektedir.Fakat kıdem tazminatı ödemelerinde yasal zorunluluk maaş ödemesi yapılan bankalar üzerinden yapılmasıdır çünkü aksi durumlarda elden yapılan ödemelerde yasal bir geçerlilik olmaması sebebiyle ilerleyen dönemlerde  sıkıntılı durumlar oluşturabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.