Kıdem tazminatında yeni düzenleme için yapılan çalışmalarda sona gelindi. Kıdem tazminatı düzenlemesinin ayrıntılarını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatı düzenlemesinin ayrıntılarını paylaştı. Buna göre kıdem tazminatının yeni hâlini ortaya çıkarmak için yapılan teknik çalışmalar tamamlandı. Düzenlemenin kısa bir süre içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ve sonra paydaşlarla ele alınması bekleniyor.

Yeni Kıdem Tazminatı Düzenlemesi Yakında Uygulanmaya Başlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yaptığı teknik çalışmalar 10 Mayıs 2017 tarihinde tamamlandı.

13 milyon çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatı düzenlemesinde sona gelindi. Teknik çalışmalar tamamlandı. Bakan Müezzinoğlu çalışmaların kısa süre içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacağını da bildirdi. Daha sonra bu düzenleme paydaşlarla görüşülecek.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatı konusunda şu açıklamaları yaptı:

“Pozisyonuna göre koşullar işçinin aleyhine gelişiyor. Bu son derece net. Bu tabloyu kimsenin görmezlikten gelmeye hakkı yok. Uzun süredir bu tablo 30 – 40 yıldır en ideal şekilde yalnız çalışanın yüzde 20’si yüzde 25’i bu en ideali. Yüzde yüz istifade edebiliyor diyen de yok. Yüzde 20’si yüzde 25’lik kitle, kabul edilebilir karşılılığını aldığını söylüyor. Yüzde 80’lik bir kitle tamamen mağdur. Bu kitlenin tamamen mağdur olduğunu gördüğümüz bunu iş veren görüyor. Sendika görüyor. Bunun bedelini çalışan insanımız ödüyor. Ana sorunu böyle görmek lazım. 13 milyon çalışanımızın 10 milyonun mağdur olduğu bir sisteme daha çok rıza mı göstereceğiz?”

“Niyetimiz bir an önce çözmek. Güvenilir, emniyetli, hakkaniyetli ve şeffaf bir yapıya ve sürdürülebilir bir yapıya dönüştürmek temel amacımızdır. Bütün ana parametreleri binanın ana kolonları gibi işçi kardeşlerimizin alın terini koruyacak şekilde şekillendirmeye çalışıyoruz. Teknik çalışmaları dün itibariyle tamamladık.”

Kıdem Tazminatı Düzenlemesinin Ayrıntıları

Kıdem tazminatı düzenlemesinin uygulanmaya başlamasıyla çalışanların bu düzenlemeden üç şekilde yararlanması mümkün olacak. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: İlk durum yeni sisteme geçmek istemeyen çalışanlarla ilgili. Buna göre çalışanın mevcut sistemde kalmak istemesi durumunda ve buna razı olması durumunda çalışan yeni sisteme geçmesi için zorlanmayacak.

İkinci durum ise yeni sisteme geçmek isteyenleri ilgilendiriyor. Buna göre çalışanlar patronlarıyla ya da işverenleriyle uzlaşıp sistemle ilgili hesaplaşmalarını kendi aralarında yapabilirler ve helalleşebilirler. Sonra çalışanlar sıfırdan yeni sisteme girebilir. Üçüncü durumda çalışanın sisteme haklarını devretmesi söz konusudur. Bu durumda çalışanın işverenle anlaşması, haklarını sisteme devretmesi ve haklarının yeni sistemde devam etmesi gerekir.

Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin hayata geçmesi için kıdem tazminatına yönelik bir fon kurulması ön görülmekte. Kıdem tazminatı fonuna mevcut çalışanların katılması zorunlu değil. İşe yeni başlayanlar fona dahil edilecek. Fona devletin katkı vermesi söz konusu.