KGF Kredisi Nedir?

KGF Kredisi Nedir?

KGF yani Kredi Garanti Fonu, KOBİ’lere ya da işletmelere bunların bankalardan kredi çekebilmesi için kefalet sunan bir fondur. KGF (Kredi Garanti Fonu) hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyun.

KGF, KOBİ’lerin ya da işletmelerin bankalardan kredi  çekebilmeleri için onlara kefalet sunan bir fondur. Yani diyelim ki KOBİ’siniz ya da bir işletmeniz var. Kredi almak için bankalara başvuruyorsunuz fakat bankalar size ya da işletmenize çeşitli sebeplerle kredi vermiyor. Yani bankalar kredi vermek konusunda çekimser davranıyor. Bu durumda KGF (Kredi Garanti Fonu) size kefalet sunar ve siz kredi almak istediğinizde KGF sayesinde rahat hareket edebilirsiniz. Esnaf ya da KOBİ olarak, hangi bankadan kredi çekmek istiyorsanız KGF (Kredi Garanti Fonu) kefaletiyle o bankaya gittiğiniz ve kredi talebinde bulunduğunuz takdirde bankalar sizin istediğiniz krediyi onaylayacaktır.

KGF (Kredi Garanti Fonu), esnafsanız ya da KOBİ iseniz aldığınız kredinin %70’ine ya da %80’ine kafelet sunmaktadır. Eğer ihracat ile uğraşan bir KOBİ iseniz ya da esnafsanız bu durumda KGF sizin aldığınız kredinin tamamına kefil olmaktadır. Ancak icra ettiğiniz mesleğe göre, KGF tarafından kefil olunsa da, bankanın onaylayacağı kredi tutarı değişkenlik gösterecektir. Peki, KGF (Kredi Garanti Fonu) bunu neden yapmaktadır? Yani KGF (Kredi Garanti Fonu) bankalar size kredi verme konusunda çekimser davranırken neden size kefil olmaktadır? Bunun nedeni KGF (Kredi Garanti Fonu)’nin yapısında gizlidir. KGF (Kredi Garanti Fonu), KOSGEB ile TOBB liderliğinde kurulmuştur. Aslına bakarsanız KGF bir anonim şirkettir. Ancak şu anda Türkiye’de faal olan önemli bankaların bu şirkette ortaklığı bulunmaktadır. Üstelik bu bankaların ortaklıları söz konusu fon içinde eşit olarak yapılmıştır. Bunların payları %1,6949 şeklinde belirlenmiştir. KGF (Kredi Garanti Fonu)’de payı olan bankalar protokol imzalamışlardır. Bu yüzden KGF (Kredi Garanti Fonu) kefaleti ile bu bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda siz bu fonun desteği ile kredi almak istediğinizi bildiriyorsunuz ve bankalar da bu talebinize onay veriyorlar. Çünkü krediye destek olacağını beyan ettiğini anonim şirketi aslında o bankanın ortaklık payı bulunan bir fon. KGF (Kredi Garanti Fonu) ile kredi çekmek istediğinizde onun bir şubesini ziyaret etmeniz yeterli oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ