Kendi işinin patronu olmak pek çok kişinin ortak hayalidir. Ancak kendi iş yerini kurmak ne yazık ki sanılanan aksine çok daha zordur. Özellikle de sermayesiz iş fikirleri arayanlar ya da yeterli sermaye birikimi olmayan kişiler tarafından yapılan girişimler büyük zararlar ile karşılaşma riski doğurduğu için daha dikkatli olunmalıdır.

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Kredi 

Bu alanda en büyük yardımcınız hiç kuşkusuz size verilecek olan kredi destekleridir. KOSGEB kredileri ve Avrupa Birliği hibe kredileri sayesinde geri ödemesiz kredi kullanımına izin verilirken yeni iş kurmak isteyen kişilere verilen en büyük destekte budur. Ancak bu kredileri almak için pek çok kriteri yerine getirmeniz gerekir.

Bunlardan ilki KOSGEB girişimcilik sertifikası almak ve meslek edindirme kursları için katılım sağlamaktır. Bu kursları bitiren kişilerin ikna edici iş projeleri ile KOSGEB şubeleri ya da Avrupa Birliği kredisi için hizmet veren banka şubelerini ziyaret etmeleri sonraki adıma geçmelerini sağlayacaktır.

Sermayesiz İş Fikirleri 

Sermaye olmadan iş kurmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri en iyi çözüm yöntemi ücretsiz bayilik veren firmalar aracılığı ile iş kurmaya çalışmaktır. Pek çok sektöre yeni giriş yapan firma daha kısa sürede ülke geneline yayılmak için ücretsiz bayilik vermekte ya da çok daha uygun koşullarda bayilik anlaşması imzalayarak sizi kendi işinizin patronu yapmaktadır. Yine katalog üzerinden satış yapan firmalar bulunmakla beraber kendi ekibini kuran kişiler ekiplerinin yapmış olduğu satışlardan da para kazandıkları için daha fazla gelire kavuşma imkanına sahiptir.