Taşıt kredisi kullanmak isteyen pek çok kişi daha az formalite ile uğraşmak adına kefilsiz taşıt kredisi kullanmayı tercih etmektedir. Günümüzde kefilsiz taşıt kredisi veren bankalar bulunmakla beraber bankaların bu kararı verirken baz aldıkları en önemli veri kredi notu ortalamasıdır.

Kredi başvurusu formunu dolduran kişinin kredi notunun yüksek olması durumunda sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi kullanmak isteyen kişilere genelde kefilsiz taşıt kredileri kullanma imkanı verilmektedir. Ancak kefilsiz taşıt kredisi kullanmak isteyen kişinin mutlaka kredi notu ortalamasının iyi olması gerekir. Aksi halde banka kefilsiz taşıt kredisi veren bankalar arasında olsa dahi müşterisinden kredi kullandırım karşılığında kefil talep etme hakkına sahiptir.

Araç kredilerinde kefilsiz kredi kullanma imkanı tanınmasının en önemli nedeni bankanın kullandırmış olduğu krediye karşılık olarak zaten aracın ruhsatına rehin koymasıdır. Yani zaten banka daha krediyi kullandırırken kredi geri dönüşünü rehin koyarak garanti altına almıştır. Ancak yine de kredi skoru ortalaması çok düşük olan kişilerde banka kredi riskini yüksek bulduğu için kefil talep etme hakkını kullanabilir. Burada önemli olan bankanın her zaman kredi geri dönüşün bir şekilde garanti altına alma isteğinin tatmin edilmesidir.

Kredi not ortalaması yüksek olan kişilerde bu risk çok düşük olduğu yani böyle kişilerin banka tarafından borcuna sadık olan kişiler olarak görülmesi nedeni ile kefil talep edilmesine gerek yoktur. Kefilsiz evraksız taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin bu nedenle mutlaka kredi not ortalamalarına dikkat etmeleri ve skorlarını yukarı taşımak adına mali işlemlerinde dikkatli olmaları gerekir.