Eskiden bir komşuya ya da bir arkadaşa kefil olmak çok daha kolaydı. Ancak en yakın arkadaşın arkadaşını dolandırdığı bir dünyada, birinden kefil olmasını istemek de birine kefil olmak da imkansıza yakın bir hal aldı. Durum böyle olunca da bankalar, artık tüketicilere kefil olmadan kredi olanakları sunmaya başladı.

Böylece tüketiciler, kapı kapı dolaşıp arkadaşlarına kefil olması için ricada bulunma zahmetinden kurtulup, gelir belgesi, maaş belgesi gibi belgeler ile giderek kredi çekme olanağına sahip oldu.25.000 TL’ye varan kredi imkanı ile kefilsiz olarak kredi olanağı sunan birçok banka, bankalara olan bu ihtiyacı karşılamak için tüketicilere birçok olanak sunmaya devam ediyor. Kredi başvurusunda bulunmadan önce, kefilsiz kredi çekebilmek için şu maddelere dikkat etmelisiniz;

  • Bankalara borcunuz olmaması,
  • Kredi puanınızın düşük olmaması,
  • Kredi sicilinizin iyi durumda olması,
  • Üzerinize kayıtlı taşınmaz malın bulunması
  • Adınıza ait bir telefon, elektrik gibi faturaların olması kredi çıkma şansını yükseltiyor.

Peki, kefilsiz kredi veren bankalar hangileridir?

GARANTİ BANKASI 

Şubeye gitmenize gerek kalmadan, internet üzerinden yapacağınız online kredi başvurusu ile Garanti Bankası’ndan kefilsiz kredi alabilirsiniz. Kredi boşluk TC kimlik numaranızı 3340’a mesaj göndererek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru değerlendirmenizi sonucu, kısa bir süre sonra kısa mesaj olarak telefonunuza gelir. Eğer kefilsiz krediniz onaylanırsa, herhangi bir şubeye giderek kredinizi alabilirsiniz.

ODEABANK

Son dönemde hızlı bir yükseliş yaşayan Odeabank da kefilsiz kredi veren bankalar arasında yer alıyor. 15.000 TL’ye kadar kefilsiz ve gelir belgesiz kredi imkanı sunan bankaya başvuru yapmak için, bankanın resmi internet adresine girerek, online başvuru kısmından, TC kimlik numaranız ve telefon numaranıza gelen doğrulama kodu ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

FİNANSBANK

20.000 TL’ye kadar kefilsiz kredi çekme olanağı sunan Finansbank’a cep telefonunuzdan başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken cep telefonunuzdan TC kimlik numaranızı 5030’a mesaj atarak başvuruda bulunmak. Başvurunuz onaylanırsa, size en yakın Finansbank şubesine giderek kredinizi çekebilirsiniz.

ING BANK

0,99’dan başlayan faiz oranları ile düşük faizli kredi seçeneği sunan Ing Bank, aynı zamanda gelir belgesi ya da kefil olmadan da kredi çekmenize olanak sunuyor.

AKBANK

Türkiye’nin en çok tercih edilen bankaları arasında yer alan Akbank, kefilsiz ve gelir belgesiz kredi imkanı sunuyor. Başvuru için bankanın bireysel müşteri hattı( 444 25 25) ‘i arayabilir, cep telefonunuzdan 4425’e TC kimlik numaranızı yazıp gönderebilir, ya da bankanın online web sitesine girerek, online kredi başvurusu bölümünden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

DENİZBANK

Düşük faiz oranları ve yüksek vade seçenekleri ile kefilsiz kredi veren bankanın da SMS ile kredi başvuru seçeneği bulunuyor. Cep telefonunuzdan TC kimlik numarası boşluk Kredim yazarak 3280’e ücretsiz mesaj göndererek kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.