Kredi kullanmak isteyen kişilerden bankalar belirli kriterleri aramaktadır. Bu kriterleri taşıyan kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları hemen kabul edilerek kredi kullandırımları gerçekleştirilirken bu kriterleri karşılayamayan kişilerden ise ek şartlar talep edilir. Bankanın buradaki amacı kullandırmış olduğu kredinin geri dönüşünü garanti altına alarak mümkün olan en yüksek kazancı en güvenilir şekilde elde edebilmektir.

Bu nedenle kefilsiz kolay kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ilk önce dikkat etmeleri gereken veri kredi notu ortalamasıdır. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun mutlaka aylık gelirinin bu not ile orantılı olması gerekir. Aksi halde “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” şikayetleri ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Çünkü kişinin kredi ödemesinde kullanacağı yegane varlık sahip olduğu düzenli gelirleridir.

Yine kişinin ek iş geliri sahibi olması durumunda bu gelirini belgelemesi gerekir. Belgelenmeyen hiçbir gelir bankanın onayını alamaz. Kolay kredi kullanmak için internetten kredi başvuru formu doldurmak ta uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Bu yöntem sonucunda doldurulan başvuru formu banka tarafından incelenmekte ve onay verilmesi durumunda gönderilen kredi ön onayı belgesi ile bankaya başvuruda bulunmanız yeterlidir.