Bu devirde birine kefil olmak da, birinden kefil olmasını istemek de çok zor. Bu kişi yakın arkadaşınız da olsa, özellikle yüksek limitli kredi ihtiyaçları için kefil olurken iki kere düşünmek zorunda kalıyoruz. Zaten birinden kefil olmasını istemek bile artık çok zor. Bu durumda bundan birkaç yıl öncesine kadar, krediye ihtiyacınız olduğunda kefil bulma derdi de ortaya çıkıyordu. Aynı hanede oturanlar kefil olamadığı için de eşten dosttan rica etmek zorunda kalıyorduk. Özellikle acil ihtiyaçlar için kefil bulmak da bir çileye dönüşebiliyor. Peki, kefil olmadan kredi kullanmak mümkün mü? Aslına bakarsanız, ev ve taşıt kredilerinde kefil olmadan rahatlıkla kredi kullanabiliyorsunuz. Zaten satın alacağınız taşınmaz mülkü teminat göstereceğiniz için, bankalar sizden bir de kefil talep etmiyor. Ancak ihtiyaç kredisinde işler değişebiliyor. Özellikle kredi notunuz düşükse kefilsiz ihtiyaç kredisi almanız bir hayli zor. Düşük limitli kredilerde gelir belgesiyle; teminatsız kefilsiz kredi alabilirsiniz ancak yüksek limitli krediler için bazı bankalar kredi talep edebiliyor.

Ancak son dönemde hemen her büyük banka, müşterilerine kefilsiz, düşük faizli ve teminatsız ihtiyaç kredisi imkanı da sunuyor. Dosya masrafı olmadan, kefil olmadan ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız, düşük faizle Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, HSBC, ING Bank, Akbank gibi bankaları tercih edebilirsiniz. Özellikle bayram öncesi şu günlerde bankalar; düşük faizli ve kefilsiz ihtiyaç kredisi veriyor. Günde 7 TL’den başlayan seçeneklerle 5000 TL, hatta 10.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Birçok banka kefil olmadan kredi verse de, yine de kefil ve teminat isteme hakkını saklı tutar ve bazı müşterilerinden kefil isteyebilir. Üstelik artık birçok ihtiyaç kredisi için şubeye gitmenize de gerek yok. İhtiyaç kredisi başvurunuzu bankanın internet adresinden ya da SMS ile gerçekleştirebilirsiniz. Onaylanan kredi de banka hesabınıza gönderilir.

Yani acil nakit ihtiyaçlarınız için, aynı gün içinde kredi başvurusu yapıp parayı kullanabilirsiniz. Hazır kredi imkanları ile kolayca, arada kefil olmadan, uygun ödeme seçenekleri ile kredi kullanabilirsiniz. %0,90’dan başlayan faiz oranları ile sadece gelir belgenizi kullanarak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar; kredi verirken gelir belgesi de istememektedir. Bu bankalardan biri de Denizbank. Kefilsiz, gelir belgesiz düşük faizli kredi seçenekleri ile 10.000 TL’ye kadar Denizbank’tan kredi kullanabilirsiniz. Kefilsiz ve gelir belgesiz kredi veren bankalardan; ev hanımları ve öğrenciler de kredi kullanabiliyor. Kefil istenmeyen kredi seçenekleri genellikle 10.000 TL ya da 20.000 TL’ye kadar oluyor. Daha yüksek rakamlarda ihtiyaç kredileri için eğer taşınmaz mülkünüz ya da belirli bir geliriniz yoksa, kefil olmadan kredi kullanmanız oldukça zor. Kredi notunuz çok yüksek bile olsa, 20.000 TL’den daha fazla ihtiyaç kredileri için bankalar genellikle kefil talep ediyor.