Kredi kullanmak isteyen kişilerden bankalar belirli evraklar talep etmektedir. Bankanın istediği kredi başvuru evrakları kullanılmak istenen kredi türüne göre belirlenmektedir. Örneğin ihtiyaç kredisi için sadece adres, gelir ve kimlik belgesi talep edilirken konut kredisi başvurularında bu belgelere ek olarak kredi kullanarak konut satın almak istediğiniz evin de tapusunu ibraz etmeniz gerekmektedir.

Yine özellikle de düşük kredi notu ortalaması bulunan kişilerden bankalar kredi onayı vermek için kefil göstermelerini istemektedir. Başkasına kefil olmak ile bankadan kredi çekmek arasında borçlanma açısından hiçbir fark yoktur. Yani adına kefil olduğunuz kişinin krediyi ödememesi konusunda banka bu borcu sizden tahsil etme hakkına sahiptir. Bu nedenle kredi kullanırken kefil bulmak pek çok kişi için oldukça zordur.

Ancak bankaların evrak işleri ile uğraşmak istemiyorsanız bu durumda kefilsiz gelir belgesiz kredi kullandıran bankaları tercih etmeniz gerekir. Pek çok banka artık kefilsiz kredi verirken özellikle de maaş müşterilerine özel kredi paketlerinde gelir belgesi istenmemektedir. Burada önemli olana kredi başvuru formu dolduran kişinin aylık belgeleyebildiği geliri ve sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Bu veriler iyi durumdaysa bankalar kolay kredi onayı verir…