Kefil Olunca Kredi Çekebilir Miyim?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli şartları taşımaları gerekir. Bu şartları taşımayan kişilerin ne yazık ki yaptıkları kredi başvuruları bankalar tarafından olumsuz sonuçlandırılmaktadır. Peki, bu şartlar nelerdir ve kefil olan kredi çekebilir mi?

Kredilerde Kefilin Sorumluluğu 

Günümüzde pek çok kişi maalesef güvendikleri arkadaş, dost ve akrabalarına kefil olduktan sonra pek çok sıkıntı yaşamaktadır. Bu nedenle sizden kefil olmanızı rica eden kişiye ne kadar güvenirseniz güvenin mutlaka kefil olma kararını vermeden önce iki kere düşünmeniz çok önemlidir.

Kefil olan kişinin sorumluluğu incelendiğinde krediyi kullanan kişi ile eşit olduğu görülür. Yani krediyi kullanan kişi bankaya karşı ne kadar borçlu ise kefil olan kişi de o derece borçlu kabul edilir. Hatta banka gerek gördüğü durumlarda kredi kullanan kişi hakkında yasal işlem başlatmadan direkt olarak kefilden borcu tahsil etmek için işlem başlatabilir.

Krediye Kefil Olan Kredi Çekebilir Mi?

Kefil olmak isteyen kişilerin düşünmeleri gereken bir diğer konu da kendi çekecekleri kredi başvuruları için bu durumun olumsuz bir etkisi olup olmadığıdır. Krediye kefil olan kişinin eşit sorumlu sayılması nedeni ile banka tarafından kredi kullanmış gibi sayılması söz konusudur. Bu nedenle kredi notu da olumsuz etkilenmekte ve kredi risk limiti yükseldiği için kredi notu düşürülmektedir. Yani kefil olan kişinin kredi notu düşer ancak bu kredi kullanımına engel olmaz.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunuyor ise bu durumda kefil olması ne yazık ki kendi kredi başvurularında kredi red nedenleri için bankaya koz verecektir. Bu nedenle kredi reddi ile karşılaşmak istemeyen kişilerin kefil olmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak kredi notu ortalamalarını öğrenmeleri ve sonrasında başvuruda bulunmaları gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankasından Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmek için kredi notu 1400 ve üzerinde olmalıdır. Bunun altında kalan kişilerin ise kredi kullanabilmeleri başvuruda bulundukları kredi tutarı, kredi türü ve vadesine bağlı olarak belirlenmektedir. Yani ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kredi notu 1300 puan olan bir kişi onay alabilirken kredi notu 1500 olan bir kişi aylık geliri tutmuyor ise 100 bin lira konut kredisi için onay alamayabilir. Burada önemli olan kişinin kredi notu ortalaması ve aylık gelir tutarına bağlı olarak uygun bir kredi başvurusunda bulunmasıdır.

Kefil Olduğum Kişi Borcunu Ödemiyor

Pek çok kişi tanıdıkları arkadaşı, kardeşi yada akrabaları tarafından yapılan ısrarlara dayanamayarak kefil olmayı kabul etmektedir. Ancak bu çok önemli bir karardır çünkü kefil olan kişi bazen istemeden de olsa yaşadığı sorunlar nedeni ile borcunu ödemeyebilir. İşte sizin imzaladığınız kefalet belgesi tam da bu noktada devreye girer ve banka alacağını sizden tahsil eder.

Üstelik bunun için çoğu zaman banka asıl borçludan yasal yollarla tahsilat yapmaya çalışmadan direkt olarak kefilden dahi borcu tahsil etmeyi tercih edebilir. Yani kefil olunan kişi borcunu ödemezse bu durumda kalan toplam borç tutarını mutlaka ödemeniz gerekir. Bu nedenle asla ödeyemeyeceğiniz bir borca karşınızdaki kişiye ne kadar güvenirseniz güvenin asla kefil olmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.