Arkadaşınız size gelip ev kredisi çekeceğim, araba kredisi çekeceğim veya dükkân açacağım kredi çekmem lazım bana kefil olur musun diye bir istekte bulunduğunda düşünmeniz gereken birden fazla konu vardır.

Kefil olmak son derece sorumluluk isteyen bir taleptir. Öncelikle her önüne gelen kefil olamaz ya da her önüne gelenden kefil olması istenilmez. Kefil olarak imzaladığın her borcun aslında senin borcunda olabileceğini bilmen gerekir.

Kefilin borcu eğer evli ise aile sininde borcu demektir. Bu sebeple yeni yasaya göre kefil olmak o kadarda kolay değildir. Kefil olacak kişinin mahkemece verilmiş bir boşanma veya ayrı yaşama hakkı olmadıkça eşinin de imzası gereklidir, çünkü o borcu kişi tek değil, ödediğinde ailesi de bundan etkilenecektir.

Kefil olacağın kişinin kendisi kadar ailesi de önemlidir. Dünya bu başımıza ne geleceği belli olmaz. Aksi bir durumda ailesinin arkasını kollayacak kişilere kefil olunması gerekir. Kefil olduğun kişi ölürse ya da borcunu ödemezse her bankanın çözümü kendince farklı olacaktır.

Kefil olduğunuz kişinin ölmesi durumu yaşanacak risklerden biridir. Kefil olduğunuz kişi öldüğünde telaş yapmadan izlemeniz gereken yolları bankaya gidip talimat almanız gerekir. Öncelikle kefil olduğunuz kişinin hayat sigortasının olup olmadığına bakmanızdır.

Aslında bu gibi durumlarda hayat sigortası çok önemli olup kişiler genelde kredi çekerken bu özelliği gözden kaçırdıkları çoktur. Hal bu ki kefil olduğun kişinin hayat sigortası yoksa öldüğü takdirde borç kefile kalır. Kefilsiz kredi çekmiş ise mirasçılarının ödemesi gerekir.

Hayat sigortası demek, ölüm olduğu zaman ihtiyaç ve konut kredisi çeken birisine kefil olduysanız pekte korkmanıza ve telaşlanmanıza gerek yoktur. Çünkü banka ölüm durumunda, ölen kişinin borcunu siliyor, evi size bırakıyor hatta ödemiş olduğunuz kredi taksitlerini bile size geri veriyor. Hayat sigortası size sunulduğu zaman onu kabul etmemek de ısrarcı olmayın. Böyle durumlarda konunun peşini bırakmayıp hakkınız olanın arkasından gitmeniz gerekmektedir