İçindekiler

Kefil olmak ciddi bir iştir. Kefil olmak kredi notunuzu etkiler. Kefil olduğunuz kişinin borcunu ödememesi sizin kredi notunuzu da siz borcunuzu ödememişsiniz gibi etkileyecektir. Kefil olmak ve kefil olmanın kredi notuna etkisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kefil olmak çok ciddi bir iştir. Kefil olduğunuzda kefil olduğunuz kişinin bir eylemi gerçekleştireceği konusunda garanti verirsiniz. Ancak kefil olduğunuz kişi sizi yanıltırsa bu durumda garanti verdiğiniz kurumlar dikkatlerini sizin üstünüze çevireceklerdir. Bu yüzden sırf iyilik yapmak için kefil olmamalısınız. Kefil olmanın çok büyük sorumlulukları ve çok büyük etkileri vardır.

Kefil olduğunuzda başınıza neler gelebileceğini bilmek ve kredi notunuzun nasıl etkileneceğini öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kefil olduğunuzda kredi notunuz etkilenir. Üstelik borcunuzu ödememişsiniz gibi etkilenir. Diyelim ki kredi notu biraz riskli olan yakın bir arkadaşınız var. Bu arkadaşınız kredi almak istiyor ancak bankalar bunun için bir kefil istediklerini belirtiyorlar. Sizin kredi notunuzun iyi ya da çok iyi seviyelerinde gezdiğini ve varlıklı olduğunuzu farz edelim. Arkadaşınız bu yüzden sizin ona kefil olmanızı istiyor. Siz de onu kırmıyorsunuz ve ona yardım etmek için kefil oluyorsunuz.

Kefil Olursanız Ne Olur?

Kefil olmanız durumunda arkadaşınız aldığı kredinin geri ödeme taksitlerini geciktirmeden ve düzenli olarak ödese bile sizin kredi notunuz düşecektir. Çünkü kefil olmak kredi notunu düşürmektedir. Arkadaşınızın kredi borcunu ödememesi durumunda kredi notunuz daha fazla düşecektir. Arkadaşınız kredi borcu yüzünden icralık olduğunda hem onun kredi notu hem de sizin kredi notunuz riskli ve çok riskli düzeylerine inecektir.

Üstelik banka, siz kefil olduğunuz için size de icra işlemi yapacaktır. Yani bütün borcu sizin ödemenizi isteyecektir. Çünkü kefil olduğunuzda aslında arkadaşınız borcunu ödemediği zaman söz konusu tüm borcu kendinizin ödeyeceği konusunda bankaya bir garanti vermiş olursunuz. Yani bankaya “Bu kişi kredi borcunu ödemezse ben onun tüm borcunu ödeyeceğim. Bu konuda size garanti veririm.” demiş olursunuz. Bu yüzden aslında kefil olduğunuzda üstünüze çok büyük bir sorumluluk almış olursunuz.

Kefil Olursanız Başınıza Ne Gelir?

Kefil olmak yazımızdan da anlayacağınız üzere son derece riskli bir iştir. Kefil olduğunuz kişi çok yakınınız olsa bile ve ona güvenseniz bile o kişinin başına kötü şeyler gelebilir. O kişi iflas edebilir ve sizi zor durumda bırakmak istemese de borcunu ödeyemeyebilir. Bu durumda tü borç sizin üstünüze kalacaktır. Bu yüzden genellikle kimseye kefil olmanız önerilmez.

Arkadaşınızla aranızın bozulacağını bilseniz bile kefil olmayı reddetmelisiniz. Çünkü dediğimiz gibi kefil olduğunuzda kredi notunuz düşer. Bu durumda sizin krediye ihtiyacınız olduğunda bankalar kredi notunuz düşük olduğu için size kredi vermeyi reddedeceklerdir. Yani siz iyilik yapmak isterken kendinize kötülük etmiş olursunuz. Siz doğru bir eylem yaptığınızı zannederken, kendinizi zor bir duruma düşürmüş olursunuz.