Bankalardan konut kredisi alacak kişilerin kredi notu sorgulama işlemini bizzat yapması gerekmektedir. Kredi notu sorgulama sistemi arasında en iyi sonuç veren uygulamalardan biri findekstir. Findeks üzerinden yapılan kredi notu sorgulamaları ilk başta ücretsiz yapılmaktadır. Kredi notunun güncelliğini sürekli sorgulamak ve gerçek değerini öğrenmek için belli bir miktar ödeme yapılmaktadır. Bireyin kredi notu 1500 seviyelerinde ise kişinin kredi çekme ihtimali de o kadar yüksektir. Kredi notu 1300 puanın altında olan kişilerin banka kredilerinden yararlanması pek mümkün gibi gözükmemektedir. Fakat konu kredisi almak için tek başına kredi notu işe yaramayabilir. Bundan dolayı kişinin mali geliri de son derece önem taşımaktadır.

Değerli okuyucular bankacılık ve finans sektöründe konut kredisi almak oldukça zahmetli bir durumdur. Durumu iyi değerlendiremeyen ve alacakları konut miktarının %30’unu nakit vermedikleri sürece konut sahibi olmaları zordur. Nakit olarak bu parayı karşılayamayacak olan kişiler mecburen borçlanmak zorunda kalacaktır ve ihtiyaç kredisine başvurmak durumundadır. Her bir kişinin kendilerince oluşturmuş oldukları isteklerden yola çıkarak devlet destekli ev kredisi alması pek mümkün görünmüyor.

Konut kredisi alabilmek için bireylerin iyi kredi notuna ihtiyacı vardır. Çünkü konut kredilerinin tutarı oldukça yüksektir. İyi bir kredi notuna sahip olmayan bireyler ipotek göstererek konut kredisi edinebilir. Fakat konut miktarının bir kısmını mutlaka nakit karşılamak gerekmektedir. Görüldüğü üzere konut kredisi almak için kredi notunun iyi olması gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Çünkü kredi notu zor yükselen kolay düşen bir puan türüdür. Kredi notunu iyi seviyeye çekebilmek için ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kredi notu iyi olduğu sürece kefil olmadan konut kredisi alabilirsiniz. Konut ve taşıt kredisi almak isteyen kişilerin kredi notunu yüksek tutması gerekir. Çünkü bu tür krediler kolay kolay verilmez Bankanın güvendiği noktaların olması gerekir. Bu güvence ya kredi notu ya da kefil sayesinde gerçekleştirilir. Kendi işinizi kendiniz halletmek ve kimseye muhtaç olmadan konut kredisi almak istiyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmalısınız. Öğrenciye kefilsiz kredi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.