Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV’de reform yapılacağını duyurdu. Buna göre öncelikle bakanlık üç ay boyunca reform konusunda çalışma yapacak. Oranlar ve indirim taleplerini göz önüne alacak.

30 Mart 2017’de Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV’de reform yapılacağı haberini verdi. Buna göre üç ay boyunca KDV reformu üstünde çalışılacak ve vergi oranları ile indirimler dikkate alınarak bir düzenleme yapılacak. KDV reformu hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun.

Vergi Oranları Düşürüldü

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV ile ilgili değerlendirmeleri Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısında yaptı. Bu açıklamaların içinde ayrıca yıllar içinde ülke ekonomisinde meydana gelen büyüme oranlarından ve yapılan yeniliklerden söz etti. Ayrıca son iki yıl içinde pek çok alanda damga vergisinin ve harç vergisinin kadırıldığını vurguladı. Yine birçok alanda vergi oranlarının düşürüldüğüne de dikkat çekti.

Maliye Bakanı yaptığı konuşmada işletmelere yapılan KDV iadeleri sürecinin hızlandığını da belirtti. Buna göre KDV iadelerine özel bir önem veriliyor ve bu nedenle iade süreci hızlandırılıyor. Bunun nedeni, işletmelerin zaten son zamanlarda finansa erişimlerinin zor hâle gelmesi ve devletten alacakları KDV iadelerinin bekletilmesinin hakkaniyete uygun olmamasıdır.

Hazır Beyan Sistemi

Vergi konusunda yapılan yenilikler gelecek zamanda karşılaşacağımız KDV reformunun fragmanı olabilir. Buna göre 2017 yılına girdiğimizde vergi alanında pek çok yenilik yapıldı. Yapılan yeniliklerden biri de vergi denetiminde mükelleflerin haklarının güçlendirilmesiydi. Ayrıca hazır beyan sistemi de getirildi. Öte yandan konutlarda yüzde 18 düzeyinde olan KDV oranı da 2017 yılında Eylül ayına kadar yüzde 8 düzeyine çekildi. Eylül ayından sonra konutta KDV oranlarının ne olacağını bekleyip göreceğiz.

KDV reformu hakkında pek fazla bilgimiz olmasa da ve ipucu verilmese de yakın zamanda beyaz eşyada ve mobilyada yapılan KDV ve ÖTV indirimlerini yakından takip ediyoruz. Özellikle beyaz eşyasını ve mobilyasını yenileyenlerin ve evlilik hazırlığı yapanların ilgilendiği vergi indirimleri ne yazık ki süreklilik göstermeyecek. Çünkü bu indirimler sadece 30 Nisan 2017’ye kadar geçerli olacak.

KDV ve ÖTV İndirimi

2017 yılının başında hükümet beyaz eşyada ve mobilyada KDV ve ÖTV indirimi yapıldığını duyurmuştu. Buna göre indirimden önce beyaz eşyalardan alınan yüzde 6,7’lik ÖTV, 30 Nisan 2017 tarihine kadar alınmayacak. Yani beyaz eşyada ÖTV yüzde sıfır olacak. Bu indirim tüm beyaz eşyaları kapsıyor.

Mobilya satışlarından alınan yüzde 18 oranında KDV de yüzde 8 olacak. Bu indirim sadece sandalyeleri, döner koltukları, çekyatları, oturma gruplarını, büro mobilyalarını, ahşap mutfak mobilyalarını ve yatak odası mobilyalarını ve plastik mobilyaları kapsıyor.

Maliye Bakanı Ağbal yaptığı açıklamada mobilyalarda ve beyaz eşyalarda yapılan indirimin çok talep gördüğünü ve hem müşterilerin hem de satıcıların bu indirimden memnun kaldığını söyledi. 30 Nisan’dan sonra indirimler ve vergi oranları tekrar değerlendirilecek.