Kayıp kredi kartı için yenileme ücreti alınıp alınmaması kredi kartı kullanıcıları tarafından sürekli olarak sorulan bir sorudur. Kayıp kredi kartı için bankaların aldığı yenileme ücretlerini yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi kartları herkes tarafından hayatı kolaylaştıran birer araç olarak algılanmaktadır. Türkiye’nin nüfusu yaklaşık 80 milyondur ve bunların içinde 54 milyon kadar kredi kartı kullanıcısı vardır. Kredi kartından vazgeçmek, onu kapattırmak ya da kullanmamak çoğu kullanıcı için hemen hemen imkânsızdır. Özellikle kredi kartının kaybolmasını hiç kimse istemez.

Zaman zaman başımıza istemediğimiz şeyler gelebilir. Kredi kartımızın başına da hiç istemediğimiz olaylar gelebilir. Bunların arasında hırsızlık, gasp ve benzeri olaylar sayılabilir. Kredi kartımız cüzdanımızla ya da çantamızla birlikte çalınabilir, gasp edilebilir. Ancak tüm bunların yanı sıra kredi kartımızı kendimiz de kaybedebiliriz. Kredi kartımızı düşürebiliriz ya da bir yerde unutabiliriz. Ayrıca kredi kartımızı yine kendimizden kaynaklı sebeplerle kullanılamaz duruma getirecek kazalar yaşayabiliriz.

Kredi Kartınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız?

Kredi kartınızı kullanılmaz hâle getiren her kaza kartınızın yenilenmesi için ücret ödemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Bu kazalara chipin bozulması, manyetik alanın arızalanması da dahildir. Bu durumda bankayı arayarak durumu aktardığımızda uygulanabilecek tek çözüm kartınızın yenilenmesidir.

Kartınızın yenilenmesi sizin bankaya bir ücret ödemeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Maalesef bankalar kredi kartınızın yenilenmesi için sizden ücret tahsil etmektedirler. Ancak kartınızın kullanım tarihinin dolması nedeniyle banka tarafından yeni kart gönderilmesi durumunda yenileme ücreti ödemeniz gerekmediğini de not edelim. Yazımızın devamında söz konusu ücretleri bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Yenileme Ücretleri

  • Akbank kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 8,00 TL
  • Denizbank kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 4,00 TL
  • QNB Finansbank kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 5,00 TL – 15,00 TL
  • Garanti Bankası kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 9,00 TL
  • T.C. Ziraat Bankası kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 10,00 TL
  • Yapı Kredi kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 8,75 TL
  • Vakıfbank kayıp kredi kartları yenileme ücreti: 10,00 TL

QNB Finansbank’ın müşteriden tahsil ettiği yenileme ücretlerinin değişkenlik göstermesinin nedeni yenileme ücretinin kredi kartın özelliğine bağlı olmasıdır.

Garanti Bankasının ayrıca kredi kartınızın çalınması durumunda da yenileme ücreti aldığını bilmenizde fayda var.