Katılım bankacılığı, faizsiz bir kredi anlayışını benimsemiş olan alım ve satımlardan elde edilen komisyonlar ile banka müşterileri arasında kar ve zarar oranlarının dağıtılması temelleri üzerine kurulmuş bir bankacılık şeklidir.

Katılım bankalarının tamamında tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi mevduat, eft, havale ve internet bankacılığı hizmetleri verilmektedir. Bankaların kuruluş ilkelerinden dolayı kredilerde faiz uygulaması bulunmamaktadır.

Katılım bankaları tamamen banka müşterilerinin kar ve zarar ortaklığına hesap açmaktadır. Belirlenmiş olan vade dönemlerinde para yatırabilme ve para çekebilme işlemlerini de katılım bankaları sayesinde yapabilirsiniz.

Vade oranlarının son dönemine kadar hangi oranlarda kar elde edildiyse hesabınıza o oranlar yansıtılır. Bankanızda yer alan mevcut nakit paranızı talep ettiğiniz zaman banka müşteri olarak bankanıza ticarete uyabilecek bir mal veya hizmet koymalısınız.

Tüm bankalarda yer alan ipotek edilmiş olan mal ya da maaş karşılığında kredi kullanabilme imkanları ise katılım bankalarında herhangi bir şekilde bulunmamaktadır. Katılım payları banka müşterilerinin hesaplarına doğrudan kar oranı olarak yansıtılır.

Türkiye’de katılım bankası olarak aktif faaliyet göstermekte olan dört ayrı banka bulunmaktadır. Bu bankalar Kuveyt Türk Bankası, Albaraka Türk Bankası, Asya Bank ve Türkiye Finans Bankası’dır.

Katılım Bankalarında Hangi Hizmetler Mevcut?

Bankalar herhangi bir sektörde yer alan yatırımların iştirak ve kar ortaklığını müşterilere kar olarak yansıtır. Bu oranların zarar olarak karşı tarafa yansıtılması ise oldukça düşük bir orana sahiptir. Ülkenin yaşayabileceği büyük bir ekonomik kriz gibi bir olay gerçekleşmediği sürece bu tür durumlar ile karşılaşmazsınız.

Diğer hizmet veren bankaların tamamında bulunan ATM, kredi kartı, pos ve internet bankacılığı gibi tüm ek hizmetler katılım bankalarında da hizmet olarak müşterilere sunulmaktadır.

Ülkemizdeki katılım bankalarının uyguladığı kar payı ve komisyon uygulamaları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız birlikte çalışmayı düşündüğünüz bankanın resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Her bankanın kendi çalışma prensipleri farklı olduğu için katılım bankalarında da kar oranları ve komisyon oranları çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple detaylı bir araştırma yapmadan katılım bankalarına başvurmamanızı tavsiye ediyoruz.