İçindekiler

Kasko ücretlerine yüzde 30 zam yapılması gündemde. Dolar ve Türk Lirası kuru sigorta şirketlerini de etkiledi ve şirketler ürünlerine zam yapmak zorunda kaldılar. Kasko ücretlerine zam yapılması konusunda ayrıntılı bildi edinmek için yazımızı okuyun.

Kasko ücretlerine yüzde 30 zam geliyor. Bu zam araç sahibi vatandaşları çok yakından etkileyecek. Sigorta şirketlerinin kasko ücretlerine zam yapmalarının sebeplerini öğrenmek ve bu zammın vatandaşı nasıl etkileyeceğini bilmek için yazımızın devamına göz atın.

Kasko ücretleri hatırlanacağı gibi geçe yıl zamlanmış ardından müşterilerden gelen tepki sonucunda sigorta şirketleri kasko fiyatlarını bir miktar düşürmüştü. Üstelik 2017 yılının başında kasko fiyatlarına zam yapılmayacağı da söylenmişti. Ancak TL/USD kurunda meydana gelen artışlar sigorta şirketlerini de etkiledi ve şirketler kasko fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldı.

Kasko Ücretlerine Zam Gelmesinin Nedeni

Bu zammın asıl nedeni hasar görmüş aracın yedek parçalarının dolar cinsinden satın alınmasıdır. Yani sigorta şirketleri aslında dolar cinsinden işlem yapıyorlar. Bu yüzden şirketleri sektörün çok etkilendiğini ve zarar ettiklerini belirtiyorlar.

Sigorta şirketleri dolar cinsinden işlem yaparlar. TL/USD kurundaki artış hasar görmüş yedek parçaların temin edilmesi sırasında yapılan harcamayı doğrudan etkiler. Yani sigorta şirketinden çıkan para artar. Sigorta şirketleri yedek parçaları daha yüksek maliyetlerle almaya başlarlar. Ancak şirketlerim müşterilere sattığı kaskolarda bir fiyat değişikliği yapılmazsa şirketler zarar etmeye başlarlar.

Söz konusu fiyatlarda meydana gelen farkın da kasko ücretlerine yansıtılması kaçınılmazdır. Üstelik Türkiye’de çok fazla ithal aracın olduğu da bir gerçektir. Yani yedek parçaların fiyatları artarsa kasko ücretleri de artacaktır. TL/USD kurunun kırdığı rekorlara bakıldığında %30 zam yapılmasına şaşırmamak gerekir.

Kaskolu Araçlara Ne Kadar Masraf Yapıldı?

Zam konusunda açıklama yapan sigorta şirketleri 2016 yılında hasar gören kaskolu araçlar için 3.1 milyar dolar para harcadıklarını belirttiler. Ancak TL/USD kurunda meydana gelen artışı söz konusu tutara yansıttıklarında harcanan tutarın 5.2 milyar dolara çıktığını belirttiler. Yani arada yaklaşık 2 milyar dolar fark meydana geldi ve bunu da vatandaşa yansıtmak zorunda kaldırlar.

2017 yılının başında kasko primlerine yüzde 5 zam yapıldı. Fakat TL/USD kuru 4 TL civarında seyrettiği için bu zam yüzde 30’a çıkarılmak zorunda kaldı. Ancak hükümetin alacağı kararlardan sonra sigorta şirketleri bu zammı yüzde 15 seviyesine çekebileceklerini de not ettiler.

Kasko fiyatlarına yapılacağı belirtilen yüzde 30’luk zammın önümüzdeki günlerde müşterilere yansıtılması söz konusu olacak. Bildiğiniz gibi zorunlu trafik sigortası araç sahibinin aracında meydana gelen hasarı ve sürücünün hastane masraflarını karşılamıyor. Bu sigorta sadece karşı tarafın aracında oluşan hasarı ve sürücünün kendisinin hastane masraflarını karşılıyor. Bu yüzden kendiniz ve aracınız için kasko yaptırmanız bir açıdan bir koşul hâline geliyor. Ancak dediğimiz gibi hükümetin alacağı bir karar sigorta şirketlerin yapmak zorunda oldukları zammın miktarını değiştirebilir.