Kartların ATM’de kalması hemen hemen ortak bir sorundur. Banka hesap kartı ya da kredi kartı olan herkes mutlaka kartının ATM’de kalması sorununu yaşamıştır. Bu yazımızda kartınızın ATM’de kalması durumunda neler yapabileceğinizi bulacaksınız. 

Kartın ATM’de kalması çok sık yaşanılan bir sorundur. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken şeyler vardır. Banka hesap kartınız ya da kredi kartınız ATM’de kaldığında telaş etmemelisiniz. Kartınız ATM’de birkaç sorun nedeniyle kalabilir. Kartınızın ATM’de kalması hâlinde neler yapmanız gerektiğini yazımızın devamına göz atarak öğrenebilirsiniz.

Banka hesap kartı ve kredi kartı sahipleri kartlarını ATM’ye çeşitli nedenlerle kaptırabilmekteler. Bu nedenlerin başında şifrenin yanlış girilmesi gelmektedir. Yani şifrenizi üç kere üst üste yanlış girerseniz ATM kartınızı alacaktır. Bu bir önlemdir. ATM kartınızın bir hırsızın ya da yabancının elinde olma ihtimalini göz önünde bulundurur ve şifrenin üç kere yanlış girilmesi sonucunda karta el koyar. Ancak bunu sizin yapmanız da ATM’nin aynı uygulamayı sürdürmesine ve önlem almasına engel olmaz. Bu yüzden kartınız ATM’de kalır.

Kartınızın ATM’de kalmasının pek çok nedeni siz olabilirsiniz. Bu nedenlerden biri yukarıda açıkladığımız gibi şifrenizi üç kere üs üste yanlış girmenizdir. İkinci nedeni de kartınızı almayı unutmanızdır. ATM’de çok dalgın olan kişiler vardır. Bunlarla karşılaşmanız mümkündür. Eğer siz de ATM’de dalgın bir şekilde işlem yapmaya çalışıyorsanız kartınızı ATM’de unutabilirsiniz. Bazı ATM’ler müşterilere, kartlarını unutma ihtimalini göz önüne alarak, önce paraların sonra kartlarını ve en son da varsa makbuzlarını vermektedir. Ancak diğer ATM’ler müşterilere kartlarını en son verebilmektedir. Bu durumda müşteriler paralarını alarak oradan uzaklaşmakta ve kartlarını almayı unutmaktadırlar. ATM’ler böyle durumlarda kartları yutmaktadırlar.

ATM’de kartınızın kalmasınının nedenlerinden biri de kartınızın ATM’de sıkışmasıdır. Bu durumda telaş etmemeli ve yapmanız gerekenleri yapmalısınız. Eğer banka şubesinin ATM’sini kullanıyorsanız ve mesai saatleri içinde iseniz hemen şubeye girmeli ve durumunuzu anlatarak kartınızı almaya çalışmalısınız. Eğer mesai saatleri dışında işlem yapıyorsanız ya da şubenin olmadığı bir yerde bulunan bir ATM’nin önünde iseniz hemen müşteri hizmetlerini arayarak durumunuzu müşteri temsilcisine anlatmalısınız.

Müşteri temsilcisinden kartınızın her türlü işleme kapatılmasını istemelisiniz. Ayrıca yeni kart talebinde bulunmalısınız. Eğer önünde bulunduğunuz ve kartınızı kapan ATM’nin kartın sokulduğu bölümünde bir gariplik olduğunu düşünüyorsanız bunu yine müşteri temsilcisine bildirmelisiniz. Çünkü kart hırsızları bu gibi hırsızlıkları yapabilmektedirler.

Kartınızın ATM’de kalması durumunda mesai saatleri dışında işlem yaptıysanız yüksek olasılıkla yapabileceğiniz tek şey kartınızı her türlü işleme kapattırmak ve bankanızdan yeni kart talep etmektir. Bu durumda yeni kartınız adresinize bir hafta içinde ulaşacaktır. Kartınız elinize ulaştığında hemen yeni şifre tanımlamanız gerekir. ATM’de işlem yaparken kartınızın yeniden ATM’de kalmaması için dikkatli bir şekilde işlem yapmanız şarttır.