Kartınız ATM cihazında mı kaldı? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu durumda ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kartınızın ATM cihazında kalması durumunda içinde bulunduğunuz güne ve saate göre yapmanız gereken şeyler vardır. Her gün pek çok kişi kartını çeşitli sebeplerle ATM cihazında unutmaktadır. Kartını ATM cihazında unutanların sayısı eskiye göre daha az olsa da yine de pek az değildir.

Kartını ATM cihazlarında unutan müşterilerin sayısının eskiye göre azalmasının nedeni artık ATM’lerin müşterilere önce kartlarını sonra paralarını ve makbuzlarını vermeleridir. Daha önce ATM’ler müşterilere önce paralarını sonra kartlarını verdiği için insanlar paralarını alıp ATM cihazının önünden ayrılıyorlardı. Böylece kartlarını almayı unutuyorlardı.

Kart Neden ATM Cihazında Kalır?

Kartınız ATM cihazında pek çok nedenle kalabilir. Kartınızın şifresini üç kere yanlış girebilirsiniz. Bu durumda ATM cihazı kartınızı yutacaktır. Yani ATM cihazı sizin kartınıza el koyacaktır. Çünkü cihaz kartınızın başka birinin eline geçtiğini ve o kişinin de kartın şifresini bulmaya çalıştığını algılayacaktır. Bu nedenle kart bloke olacaktır ve ATM size kartınızı vermeyecektir.

Kartınızın ATM’de kalması dışında ayrıca kartınızı ATM’de unutmanız söz konusu olabilir. Kartını ATM’de unutanların sayısı çok fazladır. Buna bir önlem olarak bankalar ATM’lere ayrı bir sistem eklemiştir. Artık ATM’ler müşterilere önce kartlarını sonra paralarını vermektedir. Böylece müşteriler kartlarını ATM’de unutmamaktadırlar.

ATM’de Kalan Kartınızı Nasıl Alırsınız?

Kartınız ATM’de yukarıdaki sebeplerden herhangi biriyle kaldığında öncelikle hangi gün içinde ve hangi saat içinde olduğunuza bakmalısınız. Eğer hafta sonu ise ve mesai saatleri dışındaysanız bu durumda kartınızı alabilmeniz söz konusu olmayacaktır. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında kartınız ATM cihazında kaldığında öncelikle bankanızın çağrı merkezini aramalı ve müşteri temsilcisini durumdan haberdar etmelisiniz. Müşteri temsilcisi kartınızı kullanıma kapatacak ve size yeni bir kartın gönderilmesini sağlayacaktır.

Kartınızı ATM’de unuttuğunuzda eğer hafta içi bir gün ise ve mesai saatleri içindeyseniz bu durumda bankayı durumdan haberdar etttiğinizde kartınızı aynı gün şubeden almanız mümkün olabilir. Kartınızı eğer bankanın içindeki ve çevresindeki bir ATM cihazında unutursanız bu durumda hemen şubeye girerek durumu görevliye bildirebilir ve kartınızı alabilirsiniz.

Kartınızın ATM Cihazında Kalmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Kartınızın ATM cihazında kalmaması için öncelikle kartınızın şifresini doğru girmeye özen göstermelisiniz. Çünkü kartınızın şifresini unuttuğunuzda ve yanlış girdiğinizde bu durum kartınızın ATM cihazında kalmasına neden olur. Aynı şekilde kartınızı almadan ATM cihazının yanından ayrılmamalısınız. ATM cihazının yanından ayrıldığınızda kartınızı yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız.

Kartınız ATM’de kaldığında hafta sonu ya da mesai saatleri dışında iseniz en geç 7 gün içinde banka size yeni kartınızı gönderecektir. Kartınız elinize geçene kadar hesabınızdan para çekmek için bir yakınınızın hesabına havale ya da EFT yapabilir paranızı bu şekilde çekebilirsiniz.