Bilindiği üzere serbest piyasa koşulları altında aynı sektörde hizmet veren şirketler birbirleri ile rekabet içerisine girmektedir. Ortaya çıkan rekabet sonucunda da sunulan hizmet ve satılan malların fiyatları düşürülmekte, bu da alıcıların daha uygun koşullarda satın alma ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamaktadır.

Kartel Faizi 

Bankacılık sektörü içerisinde yaşanan rekabet ise kredi faiz oranlarının düşürülmesi, mevduat faiz oranlarının yükseltilmesi, faizsiz kredi kampanyaları düzenlenmesi gibi pek çok hizmetin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Son dönemde oldukça sık tartışılan bir konu olan kartel faizi de işte normal şartlar altında rekabet etmeleri gereken bazı bankaların ortak bir anlaşma zemini oluşturarak standart faiz uygulamasına geçmeleridir.

Kartel Faizi Uygulayan Bankalar 

Rekabet Kurumu tarafından yapılan incelemeler sonucunda ülkemizde bankacılık sektöründe hizmet veren en büyük bankalar arasında yer alan 12 bankanın birbirleri ile anlaşarak sabit kredi faiz oranı uygulaması yaptığı tespit edilmiştir. İlk olarak 21 Ağustos 2007 tarihinde tespit edilen anlaşmanın 22 Eylül 2011 tarihine kadar sürdüğü belirlenirken kartel faizi 12 banka listesi ise şu şekildedir:

 1. Ziraat Bankası
 2. Akbank
 3. Garanti Bankası
 4. Yapı Kredi Bankası
 5. İş Bankası
 6. HSBC Bank
 7. ING Bank
 8. Denizbank
 9. Finansbank
 10. Vakıfbank
 11. Halk Bankası
 12. TEB