Kart aidatı olmayan yani aidatsız kredi kartları bulmak oldukça zordur. Çünkü bankalar hemen hemen her kredi kartından aidat almaktadırlar. Bu aidatlar çok yüksek olabilmektedir. Bu yazımızda kart aidatı olmayan kredi kartlarını bulmanız mümkündür.

Kart aidatı, kullandığınız kredi kartı için kartın ait olduğu banka tarafından yıllık olarak alınan bir kredi kartı yıllık kullanım ücretidir. Bu ücret bazı öğrenci kredi kartları için 20 TL ila 30 TL arasında değişebilirken, business class ve premium özellikli kredi kartları için 90 TL ila 100 TL arası olabilmekte ve hatta 100 TL’nin üstüne çıkabilmektedir.

Bankalar kredi kartları için müşterilerden yıllık kullanım ücreti alırlar. Bu ücretler son yıllarda çok fazla artmış ve müşterileri bezdirmiştir. Bankalar kredi kartının yıllık kullanım ücretini müşterilerin ekstrelerine yansıtırlar ve bu ücreti ekstre borcu şeklinde tahsil ederler. Bankalar yıllık kart aidatlarını genellikle bir dönem için ve yılın son üç ayı içinde alırlar. Yani meselâ 2018 yılı kredi kartı aidatını 2018 yılının sonunda geçmişe yönelik olarak alırlar.

Kredi kartı yıllık aidatlarının bankalar tarafından herhangi bir yere dayandırılmadan alındığına ilişkin şikayetler müşterilerden sıklıkla gelmektedir. Müşteriler bu ücretlerin alınmasının yasal dayanağı olmadığını iddia ederek tüketici hakem heyetlerine başvurmakta ve kart aidatlarının iade edilmesini talep etmektedirler.

Ancak BDDK bu şikayetler hakkında bir duyuru yayımlamıştır. Buna göre kart ücretleri kaldırılmamıştır. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun Sözleşme Şartları Başlıklı 24. maddesinin 4 numaralı fıkrasında “Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz.

Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” şeklinde ifadeler yer almaktadır. Yani eğer sözleşmede kart ücretinin alınmayacağına ilişkin bir ifade varsa banka sizden kart aidatı alamaz. Ancak sözleşmede bankanın sizden kullandığınız kart için ücret alabileceği belirtiliyorsa bu ücrete itiraz etmeye hakkınız yoktur.

Bankalar kart sözleşmesinde yer verilmemesine rağmen sizden yıllık kart kullanım ücreti şeklinde bir aidat alıyorsa bu durumda sözleşmenizle birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir ve şikayetinizi iletebilirsiniz.

Kredi kartı yıllık ücreti alan bankaların olduğunu ancak bazı bankaların müşterilere aidatsız kredi kartı sunduğunu da söyledik. Bu kartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Albaraka Visa Business kredi kartı,
  • Albaraka Master Card Business kredi kartı,
  • Fibabanka kredi kartı,
  • Kuveyt Turk Business Klasik kredi kartı,
  • Kuveyt Turk Business Class kredi kartı,
  • Türkiye İş Bankası Maximum Aidatsız kredi kartı,
  • Yapı Kredi Play Kart öğrenci kredi kartı
  • TEB Bonus ÜniversiTEB kredi kartıdır.

BU kartların son ikisi öğrenci kredi kartıdır. Bunlardan aidat alınmaz ancak limitleri de 600 TL’nin üstüne çıkarılamaz. Bu kredi kartlarını almak için banka şubelerinden başvuru yapmanız mümkündür. Ancak o bankanın müşterisiyseniz ve bilgileriniz de güncelse bankanın internet sitesinden ya da cep telefonunuzdan göndereceğiniz bir SMS ile de başvuru yapabilirsiniz.

Bankacılık alanında faaliyet gösteren bankalar müşterilerine ve diğer insanların kullanılması için kredi kartı hizmetinde bulunabilmektedirler. Kredi kartı ülkemizde hemen hemen her insan tarafından kullanılmaktadır.

Günümüzde insanlar nakit para kullanmak yerine ödemesinin ileri tarihlere yapılma imkânı olan kredi kartlarını kullanmaktadır. Bunun yanında kredi kartları ile taksitlendirme yöntemi ile alışveriş yapabilirler. Bu kredi kartlarının kullanılması ile birlikte bu hizmetin bedeli olarak birçok banka kart aidatı kapsamında ücret talep etmektedir. Bazı bankalar ise kredi kartlarından herhangi bir ücret almamaktadır.

İş Bankası’nın Maximum Kredi Kartı

Söz konusu banka müşterilerine sunduğu bu kart ile aidatsız kredi kartı hizmeti vermektedir. Banka müşterilerine taksit yapılabilen, hediye ürün alınabilen ve birçok indirimden faydalanılabilen kredi kartı olarak bilinmektedir.

Ak Bank Kredi Kartı

Ülkemizin özel bankalarından olan Akbank Axess Free isimli kredi kartından herhangi bir aidat talep etmemektedir. Bankanın sunmuş olduğu bu kredi kartı ile sigorta kapsamında işlem yapma imkânına sahip olmaktadırlar. Özellikle kredi kartı taksitlendirmesi de yapılabilen Axess Free kredi kartı Akbank tarafından müşterilerine sunulmaktadır.

Garanti Bankası Bonus Kredi Kartı

Söz konusu bankaya ait olan kredi kartı taksitlendirme yapma imkânına sahiptir. Bunun yanında taksit ödemelerini erteleme imkânına da sahip olan müşteriler yapmış oldukları harcamalarda bonus elde etmektedir. Söz konusu bankanın vermiş olduğu Bonus Flexi kredi kartı banka müşterileri tarafından aidatsız olarak kullanılmaktadır.

ING Bank Pegasus Kredi Kartı

Bankanın müşterilerinin hizmetine sunduğu Pegasus Plus kartı ile alışverişlerde taksit imkânı tanımaktadır. Bunun yanında bankanın yaptığı anlaşmalı firmalardan insanların alışveriş yapmaları durumunda bonus puan kazanma imkânı sunmaktadır. ING bankası kredi kartından aidat almamaktadır.

Yapı Kredi Bankası

Ülkemizin özel bankalarından olan Yapı Kredi Bankası müşterinin hizmetine sunduğu World Eko kredi kartı ile ilgili herhangi bir aidat ücreti talep etmemektedir. Söz konusu kredi kartı ile alışveriş yapılması durumunda taksitlendirme yapılma olanağına sahiptir. Özellikle temassız alışveriş konusunda ön planda olan kredi kartı için banka herhangi bir ücret talep etmemektedir.