Kart Aidatı Olmayan Kredi Kartları

Borsa Ne İşe Yarar?

Kart aidatı olmayan yani aidatsız kredi kartları bulmak oldukça zordur. Çünkü bankalar hemen hemen her kredi kartından aidat almaktadırlar. Bu aidatlar çok yüksek olabilmektedir. Bu yazımızda kart aidatı olmayan kredi kartlarını bulmanız mümkündür.

Kart aidatı, kullandığınız kredi kartı için kartın ait olduğu banka tarafından yıllık olarak alınan bir kredi kartı yıllık kullanım ücretidir. Bu ücret bazı öğrenci kredi kartları için 20 TL ila 30 TL arasında değişebilirken, business class ve premium özellikli kredi kartları için 90 TL ila 100 TL arası olabilmekte ve hatta 100 TL’nin üstüne çıkabilmektedir.

Bankalar kredi kartları için müşterilerden yıllık kullanım ücreti alırlar. Bu ücretler son yıllarda çok fazla artmış ve müşterileri bezdirmiştir. Bankalar kredi kartının yıllık kullanım ücretini müşterilerin ekstrelerine yansıtırlar ve bu ücreti ekstre borcu şeklinde tahsil ederler. Bankalar yıllık kart aidatlarını genellikle bir dönem için ve yılın son üç ayı içinde alırlar. Yani meselâ 2016 yılı kredi kartı aidatını 2016 yılının sonunda geçmişe yönelik olarak alırlar.

Kredi kartı yıllık aidatlarının bankalar tarafından herhangi bir yere dayandırılmadan alındığına ilişkin şikayetler müşterilerden sıklıkla gelmektedir. Müşteriler bu ücretlerin alınmasının yasal dayanağı olmadığını iddia ederek tüketici hakem heyetlerine başvurmakta ve kart aidatlarının iade edilmesini talep etmektedirler. Ancak BDDK bu şikayetler hakkında bir duyuru yayımlamıştır. Buna göre kart ücretleri kaldırılmamıştır. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun Sözleşme Şartları Başlıklı 24. maddesinin 4 numaralı fıkrasında “Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” şeklinde ifadeler yer almaktadır. Yani eğer sözleşmede kart ücretinin alınmayacağına ilişkin bir ifade varsa banka sizden kart aidatı alamaz. Ancak sözleşmede bankanın sizden kullandığınız kart için ücret alabileceği belirtiliyorsa bu ücrete itiraz etmeye hakkınız yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notum Türkiye Ortalamasının Altında Nasıl Kredi Kullanabilirim ?

Bankalar kart sözleşmesinde yer verilmemesine rağmen sizden yıllık kart kullanım ücreti şeklinde bir aidat alıyorsa bu durumda sözleşmenizle birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir ve şikayetinizi iletebilirsiniz.

Kredi kartı yıllık ücreti alan bankaların olduğunu ancak bazı bankaların müşterilere aidatsız kredi kartı sunduğunu da söyledik. Bu kartları şu şekilde sıralayabiliriz: Albaraka Visa Business kredi kartı, Albaraka Master Card Business kredi kartı, Fibabanka kredi kartı, Kuveyt Turk Business Klasik kredi kartı, Kuveyt Turk Business Class kredi kartı, Türkiye İş Bankası Maximum Aidatsız kredi kartı, Yapı Kredi Play Kart öğrenci kredi kartı ve TEB Bonus ÜniversiTEB kredi kartıdır.  BU kartların son ikisi öğrenci kredi kartıdır. Bunlardan aidat alınmaz ancak limitleri de 600 TL’nin üstüne çıkarılamaz. Bu kredi kartlarını almak için banka şubelerinden başvuru yapmanız mümkündür. Ancak o bankanın müşterisiyseniz ve bilgileriniz de güncelse bankanın internet sitesinden ya da cep telefonunuzdan göndereceğiniz bir SMS ile de başvuru yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.