Konut kredileri hem çok düşük faizli hem de çok uzun vadeli krediler olması nedeni ile kredi kullanmak isteyen kişilerden de yüksek talep görmektedir. Ancak bazen bu krediler gerçekten konut almak amacı olmayan kişiler tarafından da kullanılmak istenir ki bankalar buna karşı oldukça katı bir tutum izlemektedir. Bu tip olayların karşısında olan bankalar birinci dereceden yakın akrabalar arasında gerçekleşen konut satışlarında konut kredisi onayı vermemeyi tercih etmektedir.

Burada bankanın amacı şaibeli bir alım satımın önüne geçerek, amaç dışı konut kredisi kullanımını engellemektir. Ancak ülkemizde her yıl yüzlerce konut gerçekten akrabalar arasında alınıp satılmaktadır. Bankaların burada kesinlikle karşı çıktığı ve onay vermeyi reddettiği 2 tip konut satışı bulunmaktadır. Bunlardan ilki babanın oğluna ya da oğlun babaya gerçekleştirdiği konut satışlarıdır. Yani ne yazık ki “babamın evine kredi çekebilirmiyim?” sorusunun yanıtı genelde hayırdır ve bankaların bir çoğu bu tip konut kredisi başvurularına şaibeye çok açık olması nedeni ile ret yanıtı vermektedir.

Bir diğer kabul edilmeyen durum ise kardeşler arasında gerçekleştirilen konut satışlarıdır. Kardeşimin evine konut kredisi kullanabilir miyim şeklinde çok sayıda soru gelmekle beraber bankalar için bu da bir şaibe konusu olduğu için genelde bankalar kardeşler arasındaki konut kredisi başvurularında da ret yanıtı vermektedir. Yani konut kredisi başvurusunda bankalar anne, baba ve kardeş gibi birinci dereceden yakın akrabaların birbirleri ile olan konut alış satışlarında kredi başvurularını kabul etmemektedir.