Bankalar ile haşır neşir olan kişilerin en çok duydukları kavramlar arasında yer alan kara liste özellikle de kredi kullanmak istiyorum diyen kişileri ilgilendirmektedir. Peki kara liste nedir ve kara listeye girilirse ne olur?

Kara liste bankalara olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu gibi borç tutarlarını ödemeyen kişilerin yazıldığı özel bir listedir. Bu listenin oluşturulma amacı bankaların borçlarını ödemeyen kişileri bilerek bu kişilerin kredi taleplerini değerlendirirken buna göre karar verebilmelerini sağlamak ve daha da önemlisi kişilerin borçlarını ödemelerini sağlayabilmek amacı ile güçlü bir yaptırım uygulamaktır.

Kara listeye girmeniz halinde bir daha bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanmanıza asla izin verilmez. Merkez Bankası kara liste kaydı için düzenli aralıklarla kara liste affı çıkarsa da KBB kredi referans sistemi üzerinden bu bilgi silinmediği için bankadan bir daha kredi kullanmanız ne yazık ki imkansıza yakındır. Kara listede olanlara kredi ancak çok özel şartlarda kullandırılır. Bunun için ise kara liste affının üzerinden en az 5 yıl geçmesi aranılan ilk şarttır.

Buna ek olarak “kara listedeyim nasıl kredi alabilirim?” sorusunu yönelten kişilerin mutlaka ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerine başvuruda bulunmaları gerekir. Kişi maaşını aldığı bankadan kredi başvurusunda bulunursa kredi onayı almaları daha kolaydır. Ancak yine de bankanın kredi onayı verip vermeyeceği kesin değildir ve kredi reddi riski her zaman daha yüksektir.