Ülkemizde bulunan yerli veya yabancı sermayeli bankalar vatandaşlara çeşitli hizmetler sunmaktadır. En fazla tercih edilen bankacılık hizmetlerinin başında kredi kartı  ve kredi gelmektedir. Değerli okuyucular tüm dünyada yaygın olan kredi kartı ile alışveriş keyfi ülkemizde de son derece yaygındır. Kredi kartı nakit para yerine bankacılık sistemi yararlanılan, taksitlendirme seçeneklerinin var olduğu bir bankacılık ürünüdür. Kredi ise belirli dönemler içerisinde geri ödeme ve içerisinde faiz barındıran farklı ihtiyaçların karşılanmasına yönelik nakit talebidir. Bu iki bankacılık faaliyetinden yararlanmak için doğrudan bankaya başvurulması gerekmektedir.

Burada taksitlendirme, sözleşme işlemlerinin yanı sıra bankalar müşteriler hakkında bazı araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmaların ardından istenilen kredi miktarını doğru müşteriye sunar. Böylece müşterilerin kredi kartı ve kredilerden yararlanması sağlanmaktadır. Doğru birey ayrımını yaparken de Merkez Bankasının kayıt altına aldığı kara liste uygulamasından yararlanılır. Adı kara listede olan bireylere kredi imkanı sunulmaz ve kredi sicilini düzeltmesi istenir.

Değerli okuyucular Merkez Bankası kara liste risk raporu gibi detaylı bilgileri bünyesinde barındırarak, vatandaşların kredi imkanlarından yararlanmak istediği dönemde kullanmaktadır. Kredi kartı kullanımı ve geri ödenmesi gereken kredilerin zamanında ve herhangi bir aksaklığa sebep olmayacak şekilde sonuçlandırılması durumunda Merkez Bankasının raporu olumlu olacaktır. Ödemelerin geç ve eksik bir şekilde yapılması da müşteri raporlarına negatif yansıyacaktır. Tüm bu işlemler geçmiş dönemlerden itibaren güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Raporların tümüne güvenilir ve eşit bir şekilde ulaşılabilmesi için Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu gibi kurumlar yetkilendirilmiştir. Bankalar müşterilerin taleplerini değerlendirmeye alırken , bu raporların uygun olup olmadığını da göz önünde bulundurmaktadır.

Birey olarak Merkez Bankası kayıt listesinde olumlu yer almak son derece önemlidir. Merkez bankası borçların tamamını kapatan müşterilerin adlarını 5 yıllık bir süreç sonrasında otomatik olarak kaldırmaktadır. Bu süreçte internet ortamında bulunan bir dilekçe ile Merkez Bankasına başvurarak, kara listedeki durumunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer ki kara listede adınız varsa en kısa süre içerisinde geçmiş döneme ait borçlarınızı ödemenizde yarar var. Kara liste  buradan takip edebilirsiniz.