Yeni bir araca sahip olmak isteyen kişilerin yeteri kadar nakit para birikimine sahip olmamaları halinde tercih ettikleri çözüm taşıt kredisi kullanmak olmaktadır. Taşıt kredisi hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için kullanılabilmekte olup aranılan taşıt kredisi şartları ve koşullarını karşılayan herkes araç kredisi onayı alabilmektedir.

Araç kredisi onayı alabilmek için aranılan ilk ve en önemli şart kişinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi onayı almaları çok zordur. Özellikle de kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerini düzenli olarak yapmayan kişilerin yer aldığı kara liste adı verilen listeye giren kişilerin bir daha taşıt kredisi onayı almaları mümkün değildir.

Bu nedenle kara listedeyken taşıt kredisi almak ne yazık ki mümkün değildir. Yani kara listedeyken kredi almak kesinlikle mümkün değildir özellikle de taşıt kredisi onayının alınması mümkün değildir. Bunun en önemli nedeni bankaların kara listede yer alan kişilere özellikle kredi vermemeleridir. Bankaların buradaki amacı müşterilerini kara liste ile korkutarak borçlarını düzenli olarak ödemelerini sağlamaktır.