Günümüzde bankaların en çok kullandırdıkları krediler arasında yer alan taşıt kredileri hem sıfır araçlar hem de ikinci el araçlar için verilmektedir. Sıfır araç kredisi başvurusu bankalar tarafından çok daha kolay bir şekilde kabul edilirken ikinci el araç kredisi için ise ne yazık ki pek çok kriter uygulanmakta olup yine kredi başvurusunda bulunan kişinin yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması istenmektedir. Yine buna ek olarak kara listedeyken taşıt kredisi kullanımına ne yazık ki bankalar tarafından kesinlikle izin verilmemektedir.

Burada bankaların gerçek amacı kara listede olanlara kredi vermeyerek müşterilerini borçlarını ödemeye zorlamalarıdır. Yani bankalar bir nevi müşterilerine göz dağı vermekte ve “kredi borcunuzu ödemezseniz bir daha bizden ne kredi ne de kredi kartı onayı alamazsınız” demektir. Günümüzde artık kredi notu uygulaması kişiler üzerinden yasal yaptırımlardan daha etkili sonuçlar vermekte, kara liste tehdidini duyan pek çok kişi borçlarını taksitlendirme yaparak ödemeyi tercih etmektedir.

Bu nedenle kara listede olanlara taşıt kredisi kullanma izni genel olarak bankalar tarafından verilmemektedir. Ancak kara liste zaman aşımı olan 5 yılı dolduran, bu 5 yıl zarfında da borçlarını düzenli olarak ödeyen, bankalarda mevduat hesapları açan kişilerin kredi onayı alma ihtimalleri bulunur. Burada bankanın önemli önceliği taşıt kredisi kullanımı karşılığında aracın ruhsatına rehin koyduğu için borcu tahsil etme riski üstlenmemesidir. Ancak yeni kara listeye giren kişilerin yine de taşıt kredisi onayı almaları ne yazık ki mümkün değildir.