Kara Liste Nedir?

Kredi kullanan kişilerin bu borçlarını mutlaka aylık son ödeme tarihlerinde taksit taksit ödemeleri gerekir. Aksi halde ne yazık ki kredi borcunu ödemeyen kişileri bankalar borcu tahsil edebilmek adına mahkemeye vermektedir. İşte bankaya olan borçları nedeni ile yasal takip altına giren kişilerin kayıt altına alındığı listeye kara liste adı verilmektedir.

Kara Listede Olana Kredi 

Kara listeye giren kişilerin 5 yıl boyunca kredi kullanmaları ne yazık ki kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle kara listedekilere kredi veren bankalar diye anılmakta olan bankalar aslında borçlarını ödeyen ve kara listeden çıkarak 5 seneli süreci dolduran kişilere kredi veren bankalardır. Ancak bu sürenin dolmasına rağmen bazı bankalar kara listede olanlara kredi vermemeyi tercih etmekte ve kara liste affı çıkarılsa dahi kendi veri tabanlarında bu bilgileri saklayan bankalar kredi kullandırmamaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar 2016

Öncelikle bu bankaların tamamının borçlarını ödeyerek kara listeden çıkmak için dilekçe veren ve 5 yıllık yasal süreyi bekleyen kişilere kredi verdikleri bilinmelidir. Hala kara listede olanlara kredi verilmesi kesinlikle söz konusu değildir.